ZRUŠENÍ STAROČESKÝCH ŘEMESLNICKÝCH TRHŮ V TRHŮ 2018

02.02.2018 12:32

Staročeské řemeslnické trhy v Turnově se v letošním roce bohužel neuskuteční.

Konečné rozhodnutí padlo ve středu 31. ledna na jednání se zástupci Krajského úřadu v Liberci a města Turnov. Důvodem jsou pokračující práce na výstavbě Horolezecké expozice a nedokončená následná rekonstrukce komunikací v městském parku.

Rozhodnutí hlavního pořadatele Spolku přátel Muzea Českého ráje a spolupořadatele Muzea Českého ráje v Turnově nebylo vůbec jednoduché, ale za stávajících podmínek se tato významná akce v zavedeném formátu nedá uskutečnit. Stav komunikací v parku je z důvodu využívání těžkou technikou poničen natolik, že nejsme schopni zajistit hladký a bezbariérový průběh akce a zajistit odpovídající zázemí jak pro řemeslníky, tak pro návštěvníky.

Zvažovány byly i možnosti přesunutí trhů na jiné místo. Po pečlivé úvaze jsme se rozhodli tuto akci raději nepořádat, neboť jedinečnost spočívá právě v atmosféře, kterou poskytuje prostředí městského parku a areálu muzea, kde dochází k propojení aktivit trhů a muzea. Z důvodu výstavby Horolezecké expozice by v letošním roce ubyla také jedna scéna, která je další důležitou součástí celku této akce. Neutěšené prostředí u muzea a Kamenářského domu rozhodnutí nepořádat letošní ročník Staročeských řemeslnických trhů už jenom uzavírá.
Neradi bychom ubírali na kvalitě, a způsobili tak zavedené značce Staročeský řemeslnických trhů špatné jméno, které by s touto akcí mohlo jít dál. Celou situaci jsme konzultovali nejenom s vedením kraje a města, ale také s některými řemeslníky, kteří se již několik měsíců dotazují na účast a situaci kolem letošního ročníku. Společně jsme řešili, jak v této situaci postupovat. Většina z nich změnu místa konání trhů nebrala jako dobré řešení a přikláněla se k variantě zrušení celé akce. Rozhodnutí bylo více méně jednoznačné. Nechceme, aby řemeslnické trhy ztratily v očích veřejnosti i v očích řemeslníků dobré jméno, kredit a uznání, které si za uplynulé ročníky vybudovaly.

Už dnes můžeme říci, že příští rok se Staročeské řemeslnické trhy v Turnově opět uskuteční. Naší snahou bude připravit jubilejní 25. ročník tak, aby byli všichni návštěvníci i účastníci maximálně spokojeni. V roce 2019 bude městský park po rekonstrukci, bude dokončena stavba nové stálé expozice Horolezectví, bude zcela nově zrekonstruováno atrium muzea s příjemným zázemím pro diváky, upravena bude také zahrada u Kamenářského domu.

Snad nám veřejnost odpustí tuto velkou změnu v kalendáři akcí roku 2018. Těšíme se, že se opět shledáme na Staročeských řemeslnických trzích v Turnově v sobotu a neděli 25. a 26. května 2019.

Za Spolek přátel Muzea Českého ráje v Turnově Marcela Beranová, DiS., předsedkyně spolku a PhDr. Vladimíra Jakouběová, jednatelka spolku a ředitelka Muzea Českého ráje v Turnově.