Detail aktuality

Výstavy v Oblastní galerii zvou na Havla, nevidomé a snová díla

23.09.2019 10:49

Hned tři nové výstavy uchystala Oblastní galerie v Liberci.  Jedna představuje inspirovaná sny,  druhá se zabývá vnímáním nevidomých a třetí se odlehčeně chápe díla Václava Havla.

V rámci cyklu výstav současného umění připravila galerie Liberec výstavu konceptuálního umělce Jana Pfeiffera. Výstava s názvem Kořeny pod vodou skříně v zahradě reaguje na prostředí bývalých Lázní a umně využívá výstavní prostory ke hře s iluzí a optikou. Kresby, video a instalaci si můžete prohlédnout do 5. ledna.

V historických epochách umění se vícekrát objevovala situace, kdy umělec byl inspirován vlastním snem. Sen nebo snění se umělcům stávalo a stává předlohou, a to při vytrvalém vracení se formou silných vizuálních obrazů. V rámci Freudovy psychoanalýzy a publikace Výkladu snů víme, že při snění dochází k několika fázím ponoru do vlastního podvědomí. „Změna stavu je předsíní, do které kráčíme, abychom se ponořili do hluboké kontemplace, která je pak zakončena pomalou duševní hygienou, kterou provádíme každou noc,“ doplňuje kurátorka výstavy Lenka Sýkorová.

Výstavě Alžběty Bačíkové dominuje zvuk: držitelka Divácké ceny z výstavy finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2018, která se uskutečnila ve Veletržním paláci v Praze přesně před rokem, pokračuje v liberecké intervenci v tehdy započatém projektu zkoumání vnímání nevidomých. Výstava s názvem Our space vznikla ve spolupráci se Synth Library Praha a konkrétně nevidomými hudebnicemi Michaelou Blažkovou a Ráchel Skleničkovou. Alžběta Bačíková si klade otázku, jak se nevidomý člověk orientuje ve světě, v prostoru, který jej obklopuje.

“V galerii je vytvořena instalace umožňující poslech prostorově komponovaného zvuku a k poslechu jsou zde skladby, které vytvořily Michaela a Ráchel během několika celodenních workshopů přímo pro tuto příležitost. Obě hudebnice pak také nakonec rozhodly o názvu celé výstavy. Our Space můžeme do češtiny přeložit jako „náš prostor“, ale také „náš vesmír“, čímž je vystižena jak forma výstavy (prostorový zvuk), tak její významové roviny. Samotné skladby mají vesmírný podtón, jde v podstatě o estetické ztvárnění některých vesmírných představ. Současně ale v širším slova smyslu můžeme celou výstavu vnímat také jako nahlédnutí do prostoru, který třeba zatím neznáme, ale který je stejně skutečný, jako ten, jenž každodenně obýváme," uvedla kurátorka výstavy Tereza jindrová. Komentovaná prohlídka se koná 31. října v 17 hodin, výstava končí 24. listopadu.

Další výstava představuje tvorbu výtvarnice Venduly Chalánkové. Z původně plánované komorní výstavy jejích aktivit pro děti, je například autorkou vizuální podoby oblíbených televizních zpívánek Zpívejte s námi, se stala přehlídka jejích nových obrazů největších rozměrů, které kdy vytvořila.

Vystaveny jsou vedle sebe obrazy i práce na papíře, které se více či méně vztahují k osobnosti Václava Havla a jeho hry Vernisáž. "Přestože se výstava může jevit prvoplánově zaměřená na osobnost našich moderních dějin, tak v dalších plánech odhalíme hlubší témata, která autorka ve své tvorbě řeší dlouhodobě: konzumní způsob života, absurdní životní situace nebo ekologie," uvedla kurátorka výstavy Markéta Kroupová. 

Vendula Chalánková na aktuální výstavě rozvíjí svoje ilustrace ke knize Jacquese Rupnika Střední Evropa je jako pták s očima vzadu: O české minulosti a kombinuje je s novými i staršími volnými pracemi, které zastřešuje téma divadelní hry Vernisáž Václava Havla.  Další její vystavené práce směřují k intelektuálnímu světu knih nebo kritice hmotných statků a citové vyprázdněnosti našich životů.

Poznat osobnost Venduly Chalánkové i ukázky z její aktuální tvorby bude možné poznat na sobotním workshopu 21. září, kterého se osobně zúčastní. Interpretovat její práci se bude snažit kurátorka výstavy 7. listopadu a 5. prosince vždy v 10.30 a 17.00. Výstava potrvá do 5. ledna. 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login