Detail aktuality

VELIKONOCE NA DLASKOVĚ STATKU

26.02.2018 7:21

Velikonoce – svátky obnovy života v období přechodu zimy v jarní období. Jejich oslava se formovala v symbióze rolnických tradic nového hospodářského roku a křesťanského obrazu Ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání. Ze všech svátků mají Velikonoce nejdelší přípravné období. Vrcholí ve Svatém týdnu, kterému říkáme Pašijový nebo Velký. Začíná Květnou nedělí a vrcholí Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem, Bílou sobotou, Božím hodem velikonočním a Červeným pondělkem, který je spojen s pomlázkou.  V tradiční lidové kultuře jsou tyto dny spojeny s řadou obyčejů, které mají především očistný, ochranný a blahonosný charakter.  Důležitou roli v těchto obyčejích, jejichž kořeny najdeme v dobách pohanských, hraje voda, oheň, zeleň a koleda. Na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově na Dlaskově statku tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí.  Bílá sobota byla dnem svěcení ohně, od kterého hospodyně zapalovaly „nový oheň“ v kamnech, na kterých připravovaly všechny pokrmy, které přišly na stůl o Božím hodu Velikonočním. Z oharků ohně se pro ochranu následující úrody dělaly křížky kolem polí, popelem se sypaly louky, ohořelá dřívka se strkala za trám, aby se domu vyhnul oheň. Některé z těchto obyčejů, spojených s velikonočním i předvelikonočním obdobím, si návštěvníci připomenou v nové stálé expozici „Rok hospodáře“, která bude 31. března slavnostně otevřena. V dílně, kterou muzeum tradičně připravuje pro nejmladší návštěvníky, si budou děti vyrábět „Mařenu“, neboli smrtku, kterou děti o páté postní neděli - Smrtné, putovaly k nejbližšímu potoku, kde ji hodily do řeky, ze skály nebo ji upálily. Mařena - smrtka, symbolizovala zimu, a proto musela ze stavení pryč. Její figurína se zhotovovala ze dřevěné hole, obalené slámou. Oblékala se do dívčí košile, ozdobené fábory, věnci, papírovými květinami a korály z bílých vyfouknutých vajec a šnečích ulit. Po té, co byla Mařena utopena, průvod dětí zpívajících „Nesem vám nový líto a dobrou novinu, pantatínku, paňmaminko, utonuli jsme zimu“ se do vsi vrátil s tzv. Lítem. Pletlo se z jívových ratolestí, které se ozdobily bílými a barevnými vajíčky, řetězy, ptáčky z těsta nebo holubičkami z vejdunků. Spolu s folklórním souborem Nisanka z Jablonce nad Nisou budete mít i vy možnost „Mařenu“ ze statku vynést, utopit a přivítat tak jaro.     

Doprovodný program:
10.15 hod.          Říkanky s Evou Kordovou
10.45 hod.          Folklórní soubor Nisanka z Jablonce nad Nisou
11.00 hod.          Vynášení Smrti do Jizery – folklórní soubory Nisanka a Jiskra
12.30 hod.          Divadlo Cirkus Žebřík s představením „Hmyzí cirkus“
13.30 hod.          Folklorní soubor písní a tanců Jiskra z Plzně, tradiční folklor jihozápadních Čech z národopisných oblastí Plzeňsko, Chodsko a Žinkovsko
14.15 hod.          Divadlo Cirkus Žebřík s představením „Loutky, které nikde nechtěli“
15.15 hod.          PORTRAIT, bluegrassová skupina z Prahy

V řemeslné dílně si vyrobíte malou Mařenu, neboli Smrtku, nebo si upletete pomlázku.
Chybět nebude ani tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.

Vstupné: dospělí 50,-/děti 40,- Kč
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login