Detail aktuality
V liberecké knihovně proběhne výstava Masaryk a Svatá země
V Krajské vědecké knihovně v Liberci mohou zájemci zhlédnout výstavu Masaryk a Svatá země. Expozici otevřel ve čtvrtek 4. dubna velvyslanec státu Izrael Daniel Meron, Michal Hron z Židovské obce Liberec a Květa Vinklátová, členka rady kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch. Celkem 15 výstavních panelů si veřejnost může prohlédnout od 8. do 26. dubna v prvním patře budovy naproti studijní knihovně.
„Výstavu vnímám, kromě toho, že předkládá historická fakta, která možná Liberečané tolik neznají, jako další kamínek v kulturní spolupráci se státem Izrael. Divadlo F. X. Šaldy má ve svém repertoáru úspěšnou inscenaci Mikve izraelské dramatičky Hadar Galron a věřím, že najdeme i další zajímavá témata pro vzájemnou výměnu kulturních projektů,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Výstava Masaryk a Svatá země přibližuje spolupráci prvního československého prezidenta Tomáše G. Masaryka a také Jana Masaryka, kterou navázali se státem Izrael. Uvidíte tu fotografie z roku 1927, kdy prezident Tomáš G. Masaryk přijel do Svaté země jako první oficiální hlava nového státu.
Ze symbolického hlediska se pro Izrael jedná o jedinečnou událost a o vyjádření podpory z československé strany. Historici na to kupodivu zapomínají, ale lidé v Izraeli si ji připomínají. Jedná se pro ně o stále „nezapomenutelnou cestu“.
Výstava seznamuje i se zásluhami Jana Masaryka, který pokračoval v podpoře vzniku Izraele v roli ministra zahraničí. Pomáhal židovským uprchlíkům, kteří přežili koncentrační tábory, aby přes území tehdejšího Československa utekli poválečným pogromům.
Vstřícné kroky prvního československého prezidenta Masaryka i jeho syna se staly základem pro dnešní blízký vztah České republiky a Izraele.
Výstava se ve své druhé polovině věnuje také přelomovým historickým milníkům ve vzájemných vztazích, zejména vzniku Státu Izrael.