Detail aktuality

Svíčky, hudba, vánoční strom a pohádky… advent v Jablonci začíná

22.11.2017 11:41

První adventní svíci můžete přijít společně zapálit v neděli 3. prosince do nejstaršího jabloneckého kostela, do kostela svaté Anny. O sváteční náladu se postarají hudebníci ze souborů MyJenNěkdy a Brass Jablonec. Součástí adventního programu, který připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum, je i zahájení interaktivní výstavy Vánoční pohádky s Miloslavem Jágrem v bývalé faře, dnešním Domě Scheybalových.

O první adventní neděli, která letos připadá na 3. prosince, se v Jablonci nad Nisou tradičně rozsvítí vánoční strom před radnicí. Do města se však můžete vypravit už dříve a vychutnat si komornější atmosféru zahájení adventu. „V 15 hodin společně zapálíme první svíci v kostele svaté Anny. A protože s dobou adventu je spjata také hudba, můžete si sváteční okamžiky v kostele zpříjemnit koncertem smíšeného komorního sboru MyJenNěkdy a souboru žesťových nástrojů Brass Jablonec. V průběhu odpoledne vystoupí dvakrát – v 15 a v 16 hodin,“ upřesňuje Petra Handlířová z Jabloneckého kulturního a informačního centra.

Na malované vánoční pohádky do Domu Scheybalových
U příležitosti zahájení adventu bude otevřena i bývalá fara kostela svaté Anny, která dnes pod názvem Dům Jany a Josefa V. Scheybalových slouží jako památník, výstavní síň a turistické infocentrum. V podkroví historického domu čeká na návštěvníky zbrusu nová výstava. „K vánočnímu času odjakživa patří pohádky. Výstava, kterou Jablonecké kulturní a informační centrum pro své návštěvníky připravilo, je vzpomínkou na výjimečného výtvarníka, ilustrátora a autora dětských knížek, Miloslava Jágra. Letos by oslavil devadesáté narozeniny. Jablonec nad Nisou byl jeho druhým domovem, a určitě by měl obrovskou radost, že právě jablonecké děti může ve vánočním čase potěšit svými obrázky. Miloslav Jágr, podobně jako Josef Lada, patřil k českým výtvarníkům, kteří dokázali zachytit kouzlo zimy a Vánoc. Do svých obrázků vdechl vzpomínky na dětství v kraji sklářů. Přijďte i vy zavzpomínat spolu se svými dětmi nebo vnoučaty na všechny ty Krakonoše, čerty, draky, podhorské tetky a strejce...,“ zve Petr Vobořil, organizátor výstavy nazvané Vánoční pohádky s Miloslavem Jágrem.
 

Nedělní program vyvrcholí v 17 hodin na Mírovém náměstí, kde bude slavnostně rozsvícen vánoční strom. (Pořadatelem akce není JKIC, více info na webu www.mestojablonec.cz nebo www.ejbc.cz).  Pokud by se vám nechtělo domů, můžete i poté navštívit pohádkovou výstavu v Domě Scheybalových, která bude otevřena až do 19 hodin.

SOUHRNNÝ PROGRAM zahájení adventu 2017 v Jablonci nad Nisou

sobota 2. 12.
17.00 h, kostel sv. Anny, Požehnání adventních věnců a adventní nešpory
Římskokatolická církev zve veřejnost na první adventní nešpory spojené s žehnáním adventních věnců, které si lidé mohou přinést

15.30 h Dílnička adventních věnců – v prostorách chodby Domu Jany a Josefa V. Scheybalových bude možnost si s pomocí lektorky připravit adventní věnce pro následující žehnání, materiál k zakoupení i na místě

neděle 3. 12.

10.00–16.00 h, Eurocentrum, Vánoční dílničky pro celou rodinu (možnost si zakoupit drobné dárky, kulturní program, trh výrobků z chráněných dílen), www.vikyr.cz

15.00 h., kostel sv. Anny, zapálení první adventní svíce

15.00 h. a 16.00 h., kostel sv. Anny, Adventní zpívání (koncert adventních melodií v podání smíšeného komorního sboru MyJenNěkdy a souboru žesťových nástrojů Brass Jablonec), zdarma, www.jablonec.com

15.00–19.00 h, Dům J. a J. V. Scheybalových, Vánoční pohádky s Miloslavem Jágrem – otevření interaktivní vánoční výstavy jednoho z nejlepších evropských ilustrátorů (Přijďte si připomenout všechny ty generace strejců a tetek, děvčátek i kluků, Krakonošů, čertů a draků), zdarma, www.jablonec.com

17 h., Mírové nám., Rozsvícení vánočního stromu – vystoupí DPS Vrabčáci, zpěvák David Deyl a další, schránka na dopisy Ježíškovi, zdarma, www.ejbc.cz

Pozvánka na výstavu
VÁNOČNÍ POHÁDKY S MILOSLAVEM JÁGREM

Dům J. a J. V. Scheybalových

Zahájení výstavy: neděle 3. 12. 15–19 hodin

Otevírací doba výstavy: 5. 12.–3. 3. úterý–pátek (10–12 a 13–17 hodin), sobota (10–13 hodin), kromě 26. 12.

Interaktivní zimní výstava jednoho z nejlepších evropských ilustrátorů k jeho nedožitým 90. narozeninám. Přijďte si připomenout všechny ty generace strejců a tetek, děvčátek i kluků, Krakonošů, čertů a draků. Pro MŠ a 1. stupeň ZŠ na objednání komentovaná prohlídka s výtvarnou dílničkou vždy v úterý od 8.30, 10 a 13.30 hodin, tel.: 775 585 047.

Vstup je zdarma.

Miloslav Jágr (1927–1997)

Miloslav Jágr svými obrázky vypravil přes 120 knížek, spo­lupracoval s dětskými ča­sopisy, vytvářel plakáty, obaly na gramofonové desky, omalovánky, kalendáře i pohlednice. U nás i ve světě je považován za jednoho z nejlepších evropských ilustrátorů. Vedle vlastní tvorby vedl na Vysoké škole uměleckoprůmyslové dlouhá léta Ateliér filmové a televizní grafiky, k jeho žákům patří například Jiří Barta, Pavel Koutský, Petr Sís, Michaela Pavlá­tová, Nina Čampulková nebo Matěj For­man. Americký režisér Gene Deitch si Jágra zvolil jako výtvarníka pro film Hloupá žába, za který dostali roku 1972 v USA Červenou stuhu za nejlepší animovaný film roku. Za svou tvorbu získal řadu ocenění u nás i v zahraničí.

Jeho přítel spisovatel František Nepil o něm před lety napsal: “Čas od času se narodí malíř, který má dar včarovat na papír náš kraj, naši zem. Člověk otevře knížku a z ní na nás zase dýchnou ty naše palouky a dvory, ty potoky k přeskočení i k nepřeskočení, stráně a návsi, a tátové a dědkové a strejdové, a mámy, tetky a babky našeho života, a nám je chvíli o pár let míň a nadlouho jsme o mnoho bohatší...”

Miloslav Jágr ilustroval knihy Václava Čtvrtka, Karla Jaromíra Erbena, Eduarda Petišky, Františka Nepila a mnoho dalších. Celkem se podílel na 150 titulech např. Špity Špity bábo, Podívánky, Špalíček českých pohádek, Krakonošova mísa, Náš Krakonoš, Pohádky z pekelce… Několik z nich také sám napsal – Kluk s křídly, Pan Tužka a slečna Pastelka, Jak zrzci udělali tmu nebo Osmý trpaslík Pana Háby.
Knihy pro dospělé

Anton Pavlovič Čechov: Humoresky, František Nepil: Střevíce z lýčí, Jan Šmíd: Čisté radosti mého života, Ota Hofman: Návrat na planetu Mikymauz, František Nepil: Kněžnin prsten, Ota Pavel: Zlatí úhoři, Jan Šmíd: Údolí nejčistších radostí, Susan Fountain: Místo na slunci

Jágrův Jablonec

Miloslav Jágr se narodil 8. června 1927 v Semilech. V letech 1945–1958 žil střídavě v Jablonci nad Nisou. Však zanedlouho se s manželkou Hanou přestěhovali za prací do Prahy. Přesto mu zůstal Jablonec nad Nisou, kam jezdil do domku za rodiči, druhým domovem. Později pak často pobýval v bytě u jablonecké přehrady a brával tam i svou jedinou vnučku Terezku. „Měl spoustu nápadů a dar hravosti. Kam­ko-li jsme spolu šli, hned jsme byli obklo­pení spoustou dětí, protože když viděly, jak pro mě vymýšlí zábavu, chtěly se při­dat. Děda mi všechno ukazoval, učil mě poznávat stromy, kytky, zvířata a pak jsme si spolu sedli a kreslili. Líbí se mi, jakým stylem maloval lidi, zvířata, přírodu, tam je určitý způsob stylizace, ale pořád to vychází z reálné podoby,“ vzpomíná vnučka Terezka.
Mezi jeho jablonecké přátele patřil například Stanislav Urban, jablonecký patriot a ředitel Muzea skla a bižuterie. Spolu putovali krajem sklářů a zapadlých vlastenců. „Miloslav si ho vel­mi vážil, a když Stanislav zemřel, v nekro­logu o něm napsal, že dal muzeu filozofii a obsah, že chtěl vrátit lidem kořeny identity a úctu k tvořivé práci,“ říká Jágrova dcera Hana Trynerová. „V posledních letech života se velmi sblížil s Petrem Vobořilem, bral ho skoro jako svého syna. Časopis Jizerská kóta, který Petr vydával, ilustroval a graficky upravo­val; udělali spolu taky několik knížek,“ dodává Hanka Trynerová.

 

Advent – od latinského advenire = přicházet. V církvi jde o začátek tzv. liturgického roku. Začátek adventu je pohyblivý a tato příprava na Vánoce trvá většinou čtyři týdny – lidově do Štědrého dne, přesně do Slavnosti narození Ježíše Krista. I ve většinově nenáboženské společnosti se doba adventu vyznačuje snahou nebo touhou po jistém zklidnění, ztišení, přípravě na převážně rodinné svátky.

Advent je u nás tradičně obdobím hudby – jakoby se část komunikace přesouvala do „vyšších sfér“, které má schopnost vyjádřit nejlépe právě hudba. I když v adventu často znějí koledy, které by vlastně měly počkat až do narození Ježíška na Vánoce, jde o výrazně hudební čas. Adventní písně i koledy jsou stvořeny jen pro tuto dobu a jejich použití v jiném ročním období pociťujeme jako nepřípadné.

České země mají světovou výjimečnost v adventní tradici – již v době Karla IV. vznikly tzv. rorátní zpěvy, které jsou naší národní zvláštností v adventním období a vycházejí z tehdy zavedených mariánských mší. Jejich název je odvozen od začátku latinského textu jednoho ze zhudebněných žalmů – Rosu dejte nebesa shůry – Rorate coeli de super. Roráty byly rozšířeny i v nekatolickém prostředí, zvláště v utrakvistické církvi.

Kontaktní osoba pro média za JKIC: Radana Schaeferová, T:+420 606 270 543, schaeferova@jablonec.com

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login