Detail aktuality
Stezkou zaniklých sklářských hutí
Tentokrát Vás pozvu na výlet, který vede česko-polským pohraničím a prochází třemi osadami, jejichž někdejší rozvoj souvisel se sklářskou výrobou. Výchozím místem je harrachovská vlaková stanice, ze které pokračujete vzhůru na hraniční přechod. Tady se můžete vydat jak doprava po zelených značkách, tak doleva po neznačené cestě. V obou případech dojdete za zhruba 1,5 hodiny do osady Orle. V letech 1754–1888 tu byla provozována sklářská huť. Místo, kde se nacházela, je dnes označené a stojí vedle něj dřevěná plastika skláře na kamenném podstavci. Současnost Orle je však ve znamení turistického ruchu. V létě i v zimě sem proudí turisté z celého hraničního trojmezí. Novinkou z minulého roku je model sluneční soustavy v Orle. Při cestě na Velkou Jizeru stojí kameny symbolizující jednotlivé planety, přičemž jejich vzdálenost je ve skutečném poměru.
Z Orle pokračujte okolo nápadné skály Granicznik k hraničnímu mostu na Jizeře a poté vystoupáte k prvním chalupám Jizerky. Také tady se v minulosti vyrábělo sklo. První huť zde byla postavena v letech 1828–29 a druhá v roce 1867. Ačkoliv sklářská prosperita tady skončila již na počátku 20. století, zůstala do dnešní doby stát tzv. nová huť. Dnes v ní najdete penzion. Při návštěvě Jizerky byste neměli vynechat prohlídku nevelkého Muzea Jizerských hor.
Další cesta vede po červených značkách kolem hory Bukovec, odkud klesá do údolí Jizery. Poměrně jednotvárný úsek si můžete zpestřit koupelí v Jizeře, která teče vlevo pod cestou. Zajímavou technickou památkou je železniční viadukt, pod nímž projdete k rozcestníku, který nás nasměruje do samoty zvané Údolí Naděje. Také zde se v letech 1796-1884 tavilo a vyrábělo sklo. Mezi roky 1945-1958 bylo území na levém břehu Jizery součástí Polska. Mezistátní dohoda o územní směně umožnila provozování železnice až na harrachovské nádraží. Z Údolí Naděje k němu vystoupáte zhruba za půl hodiny.