Detail aktuality

Severočeské muzeum slaví 150 let s knihou, výtvarníkem Novákem i Ještědem. Dobrovolné vstupné zůstává

10.01.2023 8:58

Ve znamení významného výročí je rok 2023 pro Severočeské muzeum v Liberci. Tato instituce oslaví 150 let od svého založení. Nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v českých zemích se v Liberci zrodilo díky mimořádné invenci několika místních umělců, pedagogů, vizionářů a patriotů, které dnes zná jen pár zasvěcenců. Velkolepé akce však muzeum neplánuje – výročí oslaví prací, která, jak doufají pracovníci muzea, udělá radost muzejním návštěvníkům a zájemcům o regionální historii.

„Za poslední roky prošlo Severočeské muzeum velkou proměnou. Lidé dnes mohou navštívit rekonstruovanou budovu muzea, jinak také vypadají expozice. Velmi ráda děkuji řediteli muzea Jiřímu Křížkovi, a všem pracovníkům muzea za mimořádné nasazení při přípravě a realizaci projektu, stěhování sbírek a instalaci expozici po rekonstrukci. Díky tomu slavíme toto významné výročí v úplně jiné kvalitě. Návštěvníci chodí do muzea rádi a vrací se několikrát za rok. Velký zájem je také ze strany rodin s dětmi. Přispělo k tomu také dobrovolné vstupné, které se ukázalo jako vynikající krok,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. 

Co návštěvníky v narozeninovém roce čeká? V prvé řadě je v plánu náročná knižní monografie o muzeu, která ještě nikdy za dobu existence muzea nevyšla. Výročí je také podnětem pro spolupráci s Ateliérem didaktické ilustrace Fakulty umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Od února do listopadu 2023 bude 28 studentů v rámci své výuky připravovat společnou uměleckou výstavu a publikaci, která originálním způsobem přispěje k oslavě muzea.

„V jubilejním roce budeme pokračovat v přípravě investičních akcí, které mají za cíl dokončení obnovy celého areálu muzea. V samotném závěru roku 2022 statutární město Liberec finančně podpořilo přípravu nové muzejní expozice s tématikou 2. světové války v Liberci, který se v té době stal hlavním městem říšské župy Sudety. Kromě dokončení modernizace hlavní muzejní budovy na Masarykově třídě budeme dál pokračovat s přípravou obnovy muzejního parku, který se vlivem přetrvávajícího sucha a řádění vandalů čím dál víc vzdaluje své původní podobě a funkci městského parku, kde mohou obyvatelé a návštěvníci příjemně strávit volný čas,“ řekl Jiří Křížek, ředitel Severočeského muzea v Liberci.

Z výjimečných výstavních projektů muzea pro letošní rok je třeba zmínit retrospektivní výstavu známého sochaře Vratislava Karla Nováka k výročí jeho nedožitých 80. narozenin. Připomenutí díla tohoto umělce začalo již v prosinci 2022, kdy se muzeu podařilo zachránit Routu – jednu z neprávem zapomenutých libereckých Novákových soch. Ta je již nyní nainstalovaná před hlavním průčelím muzea.

V letošním roce si připomíná své výročí i nejvýznamnější stavba Liberce a celého Libereckého kraje – vysílač a horský hotel na Ještědu, pro který má Severočeské muzeum připravenu originální výstavu. Díky podrobnému archivnímu výzkumu se představí deset konkurenčních projektů, které se na rozdíl od projektu Karla Hubáčka na Ještědu nedočkaly realizace.

Muzeum bude také dokončovat projekty restaurování sbírkových předmětů a bude čekat, jestli v rámci nové grantové výzvy Evropské unie uspěje s dalším projektem, který má za prvořadý cíl záchranu kulturního dědictví v muzejních sbírkách. Restaurování bude rovněž námětem autorské výstavy RestArt Mileny Nečáskové, se kterou muzeum v posledních letech intenzivně spolupracuje. Severočeské muzeum bude v roce 2023 nadále výstavní a prezentační scénou pro regionální umělce a designéry, kteří dostanou prostor ve vstupním vestibulu nebo v muzejní galerii FOG.

Severočeské muzeum v tomto roce zachová svůj koncept dobrovolného vstupného pro všechny výstavy a expozice. Návštěvníci zaplatí toliko za vstup do Křišťálové věže, komentované prohlídky, kurzy a různé jednorázové akce.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login