Sdružení Český ráj představuje Albrechta z Valdštejna, pro turisty napsalo noviny a radí: jezděte autobusem

07.07.2021 15:40

Turistickou novinku v podobě nové nabídky k tématu slavného vévody Albrechta z Valdštejna ve spolupráci s kolegy z Jizerských a Lužických hor a Máchova kraje připravilo Sdružení Český ráj. Zároveň vydává noviny pro turisty.

„Jsme jedním z nejmenších krajů České republiky. Je proto běžné, že jak místní, tak návštěvníci stihnou při svých dovolených navštívit více turistických regionů. I proto destinační společnosti hledají témata, která je  propojují,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Součástí tehdejšího panství známého vojevůdce byla řada míst nejen v Českém ráji, jakými jsou Jičín, Dětenice, Turnov, Mnichovo Hradiště či Sychrov, ale také památky v okolních regionech. Po stopách Albrechta z Valdštejna se tedy lze také vydat třeba do Frýdlantu, na Lemberk, Bezděz, do České Lípy, Prahy či místa posledního vévodova působení – Chebu.

Průvodcem bude brožurka, nový web na doméně www.albrechtzvaldstejna.cz a facebookový profil Po stopách Albrechta z Valdštejna. Brožurky jsou  k dispozici v informačních centrech a na památkách s působením vévody spojených. Zdarma jsou také ke stažení na www.cesky-raj.info.

Sdružení připravuje též mapku s motivační hrou, do níž budou návštěvníci moci na zapojených památkách sbírat razítka. Zdatní sběratelé pak získají odměny v podobě pamětních minci a další propagační předměty.

Také v letošním roce uchystalo Sdružení Český ráj ve spolupráci s informačními centry a dalšími partnery v regionu letní Turistické noviny 2021. „Krom tradičních informací, jakými jsou přehledy památek a cílů či jízdní řády turistických autobusů, jsme letošní noviny doplnili také trochou návštěvnické osvěty,“ prozradila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj. Návštěvnici regionu se tak v novinách dočtou, jak se v mimořádně cenné českorájské přírodě chovat co nejšetrněji, aby nedocházelo k jejímu dalšímu znečišťování nejen odpadky ale také exkrementy.

V novinách nechybí rozhovory s významnými osobnostmi regionu. Letos to je povídání s  Vladimírou Jakouběovou, dlouholetou ředitelkou Muzea Českého ráje v Turnově, či cestovatelkou a fotografkou Pavlou Bičíkovou, která stála u zrodu řady turistických produktů v Českém ráji.

Turistické noviny jsou k dostání na infomačních centrech v regionu, zdarma jsou také ke stažení na odkazu http://e-brozury.cesky-raj.info/noviny2021/#p=1.

Již 22. sezonu mají návštěvníci Českého ráje od května do září možnost využívat k přepravě letní turistické autobusy. Ty se letos rozjedou na osmi linkách. „Návštěvníkům doporučujeme, aby autobusy upřednostňovali před individuální dopravou a vyhnuli se tak přetrvávajícím problémům s parkováním v nejzatíženějších místech regionu,“ zdůraznila Lucie Podařilová ze Sdružení Český ráj.

Jízdní řády turistických autobusů najdou zájemci v samostatných letácích (kapesní jízdní řády), na plakátech a v turistických novinách. Všechny tiskoviny jsou k dispozici zdarma v informačních centrech a také ke stažení na www.cesky-raj.info.

Turistické autobusy Český ráj jsou projektem Mikroregionu Český ráj ve spolupráci s městy a obcemi turistického regionu, Sdružení Český ráj zajišťuje propagaci projektu. Provoz autobusů podpořily Královéhradecký a Liberecký kraj.

Více informací je na odkazu www.cesky-raj.info/cs/cykliste/turisticke-autobusy-2021.htm.