Roubenky v Jílovecké ulici v Semilech stojí za návštěvu

09.12.2020 16:42

Jednou ze semilských ulic, kde dřevěné chalupy ještě před několika desítkami let převažovaly, je Jílovecká ulice. Do současnosti se tam dochovaly tři chalupy, které jsou součástí Muzea a Pojizerské galerie Semily. Tvoří malý pozoruhodný areál připomínající původní zástavbu města. Pocházejí z přelomu 19. a 20. století a obývali je drobní řemeslníci, dělníci a domkaři.

„Roubená stavení máme spojená s venkovským životem a obecně spíš s obyvateli, kteří si nemohli dovolit zděné domy. Dnes obdivujeme jejich půvab a současně často důmyslná řešení a detaily uvnitř, které hovoří o praktickém životě našich předků,“ doporučila návštěvu semilských roubených domů se zajímavými expozicemi Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V současné době je v těchto třech domech otevřena Pilníkářská dílna – expozice zapomenutého řemesla – pilníkářství. Zde působil do roku 1956 Jaroslav Dolenský. Z tehdejší dílny se nedochovalo téměř nic, celou výrobní technologii městu poskytl poslední český pilníkář Drahomír Smejkal z Jihlavy. Expozice pilníkářství je unikátní tím, že mnohé exponáty může člověk vzít do ruky a na maketě si rovněž vyzkoušet, jakým způsobem se pilník vroubil. Součástí expozice je rovněž krátký dokumentární film o výrobě pilníků v dílně jihlavského pilníkáře Drahomíra Smejkala, který byl za svou celoživotní práci oceněn titulem Nositel tradice.

Další expozicí, která vtáhne do života města Semily na přelomu 19. a 20. století, je  Život v Semilech, jež nabídne výstavu lidové kultury. Ta se nachází ve světnici, kde je nainstalován secesní nábytek počátku 20. století. Skutečnou pýchou expozice je tzv. Svatý kout s nově zrestaurovaným obrazem sv. Jana Nepomuckého z roku 1759. Právě tento zajímavý exponát je chloubou muzejních sbírek a jeden z nejstarších vůbec.

Milovníky bylinkářství jistě zaujme expozice Na půdě, kde najdou přímo v prostorech půdy léčivé byliny a expozici lidového léčitelství. Je tu ideální prostředí pro sušení bylin a k vidění je tu původní dochovaný povalový strop užívaný v roubených stavbách již od středověku. I když současná situace neumožňuje návštěvu expozic, prohlídka samotné ulice určitě stojí za to.