Rok republiky

28. ŘÍJEN

25.10.2018 6:53

1925 - Slavnostní zahájení provozu Masarykovy školy, první české školní budovy ve Frýdlantu. O jejím postavení se nejvíce zasloužil sociální demokrat, železničář Václav Bělík.

1928 - Při oslavě desátého výročí vzniku Československé republiky byla v českolipské čtvrti Slovanka zasazena lípa svobody. Čtyřikrát byla Němci poražena, přičemž v roce 1932 došlo kvůli této události k prudké národnostní polemice na radnici. Naposledy byla obnovena 28. 10. 1947.

1932 - V Liberci začal vycházet Severočeský deník a v Lomnici nad Popelkou byla otevřena novostavba Masarykových škol pro dívky i chlapce, vystavěná podle návrhu J. Šulce. Měla 29 tříd, 2 kreslírny, 4 sborovny, 4 ředitelny, 2 fyzikální sály, 11 kabinetů, 2 tělocvičny se šatnami a sprchami a přednáškový sál s jevištěm.

1933 - Při oslavách státního svátku rozhozeny v Semilech, Lomnici, Velkých Hamrech, Železném Brodě, Smrčí, Vlastiboři, Radčicích, Haraticích, Sněhově, Líšném a Mukařově cyklostylované letáky, vyzývající dělnictvo do boje „za Rudý říjen“ za sovětské Československo.

1934 - V Hodkovicích nad Mohelkou poprvé oslavili vznik ČSR Češi společně s Němci.

1935 - Německá správa Hejnic uspořádala poprvé oslavu státního svátku založení ČSR.

1937 - Čeští a němečtí sociální demokraté uspořádali na Tržním náměstí v Liberci společné vystoupení asi 17 000 stoupenců republiky.

1939 – V Lomnici nad Popelkou vylepeny letáky s provoláním Revolučního národního výboru a na vrchu Babylon vyvěšena zakázaná československá státní vlajka. Na Kozákově vzplála vatra.

1940 – V Kruhu na Lomnicku otevřena mlékárna firmy Havlíček a Zelinka, produkující Krkonošský ementál. V roce 1993 si potomci zakladatelů objekt znovu koupili a obnovili sýrárnu.

1943 – Češi přišli v Jindřichovicích na Frýdlantsku do práce ve svátečním oblečení.

1946 – V Raspenavě před školou odhalen pomník dvouletému hospodářskému plánu, unikát v celém Československu.

1968 – Na Liberecké radnici se vedle portrétu L. Svobody objevil také obraz T. G. Masaryka

1990 – Na špičku liberecké radnice byl umístěn místo snesené hvězdy český lev.

1995 – V České lípě odhalen na místě vypálené synagogy památník připomínající perzekuci Židů v 18. I 20. století

1998 – Za účasti předsedy parlamentu Václava Klause bylo slavnostně otevřeno rekonstruované náměstí Českého ráje v Turnově, biskup Msgre J. Koukl, požehnal kašnu a sochu P. Marie. Investice přesahovala více než 30. ml. Kč.

1999 – V Hrádku nad Nisou slavnostně otevřen nový silniční obchvat

Fotky: