Detail aktuality
Rekordní návštěvnost i tržby. Severočeské muzeum hodnotí uplynulou sezonu
Velký zájem návštěvníků a úspěšný experiment se vstupným. Takový byl uplynulý rok pro Severočeské muzeum v Liberci. A další pozoruhodné plány chystá tato instituce, která patří neodmyslitelně již po třetí století ke kulturní tváři krajské metropole, i do budoucna.
Po tříleté důkladné rekonstrukci se otevřela veřejnosti hlavní budova Severočeského muzea loni v květnu. Ukázalo se, že nová tvář této instituce je doslova návštěvnickým tahákem. „Nové expozice o přírodě Jizerských hor, regionálních dějinách Liberce nebo o uměleckých řemeslech Evropy navštívilo do konce minulého roku 28 899 osob, což je za osm měsíců muzejní rekord,“ uvedl ředitel muzea Jiří Křížek.
Muzeum si při svém otevření vyzkoušelo experiment s dobrovolným vstupným, který zatím v tuzemském muzejním prostředí není příliš obvyklý. Zpočátku se mělo jednat o vstřícné gesto k veřejnosti na pár týdnů, aby vstupné nebylo pro nikoho, kdo chce vidět zrekonstruované muzeum, finanční bariérou.
Pokus, jehož vzorem je Metropolitní muzeum v New Yorku, se během května skvěle ujal, takže se muzeum s Libereckým krajem, který je jeho zřizovatelem, dohodlo na prodloužení dobrovolného vstupného až do konce dubna 2022.
„Budeme tak mít uzavřený celý rok a tedy i obrázek o vývoji dobrovolného vstupného. Naší hlavní motivací k dobrovolnému vstupnému je, abychom lidi přivedli ke kultuře, k historii, a umožnili to i těm, kteří každý výdaj pocítí v rodinném rozpočtu. Společnost je pod velkým tlakem, jako celek ztrácí kultivovanost. Právě kultura je jedním z prostředků, který může alespoň malým dílem pomoci tuto situaci postupně měnit. Tímto krokem ale rozhodně nechceme říct, že se jedná o něco, co je zadarmo. Do rekonstrukce muzea byly investovány velké veřejné peníze a je třeba, aby si to lidé uvědomili. Věřím, a zatím se nám to potvrzuje, že lidé úsilí muzejníků a kraje ocení právě dobrovolným vstupným,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Během roku 2021 muzeum vybralo na dobrovolném vstupném přes půl milionu korun, dalších 250 tisíc vydělalo na doprovodných programech, komentovaných prohlídkách a prodeji vstupenek na muzejní věž. Rekordní byla i tržba na recepci za muzejní publikace a zboží ve výši 160 tisíc korun. V nově upraveném vstupním vestibulu, kterým projde každý návštěvník muzea, navíc vznikl prodejní prostor pro regionální umělce a výrobce produktového designu. „Do budoucna chceme dál rozšiřovat naši nabídku, třeba u pronájmů nebo vytvořením kavárny, abychom zkvalitnili naše služby a aby financování muzea stálo na více zdrojích,“ dodal Křížek.