Detail aktuality

Podzim v Jizerských horách zve na vyhlídky, zvířata i Cimrmanův maják

15.11.2022 12:08

Na jaře a v létě jsou Jizerské hory plné turistů, ale pravé kouzlo těchto hor lze zažít na podzim. Leckdy syrovou krásu tohoto období mohou návštěvníci tohoto pohoří pozorovat hned z několika vyhlídek a rozhleden, které Jizerky nabízí.

„Jizerské hory jsou na podzim pro opravdové labužníky. Ubývá prosluněných pohledů a častěji nastupuje lezavo, mlhy a déšť. A právě to je atmosféra, kterou vyhledávají pravověrní milovníci Jizerských hor. Nabízí tajemství a nutnost překonávat drsnější počasí,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Jedna z nejznámějších jizerskohorských vyhlídek, Krásná Máří, se nachází nedaleko Tetřevích bud. Ze samého vrcholu je úchvatný pohled na Frýdlantsko s hejnickým chrámem Navštívení Panny Marie. Kdo je turisticky zdatnější, může vystoupat na jednu ze tří vyhlídek, které mají na jejich samém vrcholu dřevěné kříže - skalní dominantu Ořešníkvyhlídku Paličník a Frýdlantské cimbuří.

Pro milovníky zvířat a zoologických zahrad se nabízí například ta liberecká, za návštěvu stojí i mini Zoo Hrabětice. Nalézá se kousek od lyžařského střediska Severák v podhůří Jizerských hor. K vidění jsou zde vcelku běžná zvířata, jako jsou prasata, vietnamská prasátka, kozy, ovce a mnoho dalších. Vyrazit dále lze do Muzea výroby dřevěných hraček v továrně Detoa Albrechtice v Jiřetíně pod Bukovou. Prohlídka zde umožní nahlédnout do procesu výroby dřevěných hraček. Nechybí možnost vyrobit si vlastní hračku v dílnách.

Milovníci sklářské tradice při nepříznivém počasí mohou zavítat do Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. K nahlédnutí je zde hned několik expozic. V secesní budově muzeum představuje své stálé expozice Nekonečný příběh bižuterie a Čarovná zahrada. V roce 2020 dostalo muzeum přístavbu ve tvaru skleněného krystalu.

Doporučit lze též návštěvu Majáku Járy Cimrmana; historicky první muzeum tohoto génia pokřtili herci ze stejnojmenné divadelní scény v čele se Zdeňkem Svěrákem. Žijící skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem nabízí náhled do života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí. V samém centru dění stojí podstávkový dům, starý přes 200 let, ve kterém bydlí stálí obyvatelé skanzenu, a je zde umístěno také muzeum.

To, a ještě více se lze dozvědět na oficiálních webových stránkách Jizerských hor. Za nahlédnutí stojí také facebookové stránky Region Liberec.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login