Detail aktuality
Památková rezervace Karlov představuje vrchol podkrkonošského barokního urbanismu
Karlov, místní část Lomnice nad Popelkou, nese od roku 1995 statut památkové rezervace lidové architektury. Karlovské náměstí představuje vrchol místního podkrkonošského dřevěného barokního urbanismu. V roce 2018 se místo dočkalo celkové revitalizace.
Jeho základem je velké náměstí ve tvaru obdélníku. Karlov je zastavěn jednotně řešenými přízemními roubenými domky s podsíněmi a bohatě vyřezávanými štíty (lomenicemi) orientovanými do náměstí. Na dovršení symboliky pojmenování nové čtvrti postavili Karlovští v roce 1874 uprostřed náměstí pískovcovou sochu Panny Marie Karlovské, patronky těhotných a neplodných žen.
„Když přijedete do Lomnice nad Popelkou a kroky Vás zavedou do Karlova na náměstí, máte pocit, že jste se ocitli na návsi vesnice ve městě. Dýchne na vás atmosféra starých časů. Až na novodobou výstavbu v horní části náměstíčka se v lokalitě udržely půvabné historické domy,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Nachází se zde i malá kašna. Výše na náměstíčku stojí socha svatého Prokopa. V minulosti Karlovské náměstí sloužilo jako tržiště na dobytek. Už od šedesátých let našeho století byly pokusy vyhlásit tuto lokalitu památkovou rezervací, dokonce se uvažovalo o zboření domů v horní části náměstí a o tom, že do těchto míst budou přeneseny i polorozbořené cenné domy z okolí.