Detail aktuality
Oslavy velikonoc v Libereckém kraji přinesou pomlázky, kraslice, chůdy i dudy
Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční a Červený pondělek. Po roce se opět blíží Velikonoce – svátky jara. V tradiční lidové kultuře se tyto dny pojí s řadou obyčejů, které mají především očistný, ochranný a blahonosný charakter. Důležitou roli v těchto zvycích, jejichž kořeny sahají do dob pohanských, hrají voda, oheň, zeleň a koledy.
„Velikonoce jsou především velkým křesťanským svátkem a teprve potom příležitostí k pomlázce. Naše kulturní příspěvkové organizace nabízí zájemcům příležitost seznámit se s nejrůznějšími, třeba i dnes zapomenutými zvyky,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Týden před Bílou sobotou v sobotu 9. dubna se otevře skanzen Vísecká rychta v Kravařích. Od 10 do 16 hodin nabídne bohatý program nejen rodinám s dětmi, ale i těm, kteří si chtějí užít atmosféru a tradice jarního venkova. Na 11. hodinu je uvnitř rychty připravena loutková Perníková chaloupka, na stejném místě v 13.30 proběhne interaktivní představení pohádky O Bajajovi.
Tancechtiví návštěvníci se mohou nechat inspirovat poledním vystoupením folklórního souboru Patašpička z Jablonného v Podještědí s hudebním doprovodem Lusatia Consort ze Cvikova a následně se zapojit do workshopu evropských lidových tanců. Jarní atmosféru doplní i velikonoční hry po celý den, pletení pomlázek, výroba kraslic, pečení voňavých dobrot a další rukodělné dílny. Nebudou chybět ani dudák s doprovodem hrající lidovky, velikonoční animace na chůdách, řemeslné výrobky a občerstvení.
Na Bílou sobotu, kterou končí postní předvelikonoční období, připravilo Muzeum Českého ráje v Turnově na skanzenu Dlaskův statek tradiční akci, přibližující návštěvníkům výroční obyčeje a zvyky jarního novoročí. Bílá sobota byla dnem svěcení ohně, od kterého hospodyně zapalovaly pomyslný nový oheň v kamnech, na kterých připravovaly všechny pokrmy, které přišly na stůl o Božím hodu Velikonočním. Z oharků ohně se pro ochranu následující úrody dělaly křížky kolem polí, popelem se sypaly louky, ohořelá dřívka se strkala za trám, aby se domu vyhnul oheň.
Některé z těchto obyčejů, spojených s velikonočním i předvelikonočním obdobím, si návštěvníci připomenou v nové stálé expozici Na statku od jara do zimy – Tradiční zemědělství a agrární obyčeje v Pojizeří, která bude k vidění od 16. dubna. Tradiční součástí programu bude vynášení Smrti neboli Smrtky do Jizery. Chybět nebude řemeslná dílna pro děti s pečením velikonočního ptáčka, pletením pomlázky a výrobou jarních radostí, stejně jako tradiční řemeslný jarmark a občerstvení.
Na Velikonoce se přichystali i v Oblastní galerii v Liberci. V rámci vzdělávacího programu pro školy se tam uskuteční od 7. března do 13. dubna Velikonoční piknik v ateliéru na téma Velikonoce. Na sobotu 9. března plánuje galerie Velikonoční ateliér s výtvarnou dílnou pro veřejnost od 10 do 13 hodin. Bude si možno také vyrobit velikonoční ozdoby a připomenout si tradice.
Velikonoční mecheche, výtvarný ateliér pro děti od 6 do 12 let, pak galerie hostí 14. dubna od 8 do 16 hodin. Děti čeká tvoření velikonočních ozdob a dekorací a poznávání velikonočních tradic, hraní zábavných her a soutěží. Na výtvarný ateliér je nutné se přihlásit předem.
Tradiční akce nejen pro rodiny s dětmi se koná poprvé ve zrekonstruovaném Severočeském muzeu v neděli 10. dubna od 13 do 17 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na výtvarnou dílnu na téma jarní smaltování, pletení pomlázky nebo prodej staročeského velikonočního pečiva. Kromě nedělního programu pořadatelé uchystali na celý velikonoční týden zábavné akce v muzejním parku – až do pondělí 18. dubna si tak díky nim bude možné připomenout a oživit velikonoční zvyky a pranostiky. Vstupné do muzea je dobrovolné, výtvarná dílna vyje na 50 korun.