Detail aktuality
Oblastní galerie v Liberci představuje Souznění Zdenky Marie Novákové
Je možné zachytit hudební vnímání a následné pocity na plátno? Dokážeme překročit hranice obraznosti a prozkoumat jiné dimenze myšlení a vlastní existence? Na tyto a další otázky hledá odpovědi nová výstava rodačky z Jičína Zdenky Marie Novákové v Oblastní galerii Liberec s názvem Souznění, která se veřejnosti otevře 9. prosince 2022.
Zdenka Marie Nováková absolvovala Fakultu architektury ČVUT v Praze a zároveň soukromě studovala malbu. Od absolutoria pracovala souběžně v obou oborech. Důležitou roli hrála v jejím životě již od dětských let hudba a tanec, jimž se také aktivně věnovala. Charakter hudby jako přesný protipól k technickému zaměření architektury poskytl umělkyni způsob k vyjádření a procítění svých emocí.
Svá díla prezentovala na padesáti samostatných výstavách a účastnila se desítek výstav kolektivních, přičemž získala ocenění i v mezinárodních malířských soutěžích. Na pražské AVU působila jako pedagog a na základě odborných publikací zde byla roku 1981 jmenována jako první žena v dějinách AVU docentkou. Do povědomí odborné veřejnosti v oblasti architektury se zapsala realizací souboru budov zahraničního obchodu Chemapol-Investa v Praze 10 nebo jako autorka proměny interiéru Rotundy sv. Jiří na hoře Říp na Památník českého státu.
Za projekt a realizaci interiéru přesunutého gotického chrámu v Mostě získala dvě mezinárodní uznání a domácí cenu Ministra kultury ČSR. V roce 2018 jí byla udělena Cena Joži Plečnika za celoživotní přínos české architektuře. „Výstavou připomínáme malířku, která je celoživotně spjatá s regionem, její práce však dosahuje celorepublikového renomé. Jako architektka výrazně proslula v zahraničí, ale i její obrazy jsou zastoupeny nejen v českých veřejných sbírkách, ale také ve významných sbírkách zahraničních,“ vysvětluje Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana a radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.
Díla ve výstavě Souznění, balancující na hranici poetické abstrakce a konkrétnosti, se vyznačují intuitivním a uvolněným zacházením s barvou. Tímto unikátním přístupem k vrstvení a volnému stékání barev se malířka přibližuje k samotnému principu utváření přírody, přičemž používá rytmy a barvy k dosažení harmonického celku. Nápaditě, a přitom citlivě uplatňuje řadu dokonale zvládnutých malířských technik, kterými umocňuje fantaskní emotičnost svých pláten. Přímá interpretace nálady naznačené hudební skladbou představuje autorčin velmi osobní náhled.
„Vše v tvorbě Zdenky Marie Novákové směřuje k souznění mezi hudbou, malbou a přírodou. K souznění kompozice a barev. K souznění pocitů a prožitků vlastních i cizích. K nalezení harmonie či vyrovnanosti v několika rovinách. Hudba prostupuje přírodou a příroda prostupuje hudbou,“ dodala kurátorka výstavy Johana Kabíčková.
Obrazy Zdenky Marie Novákové jsou nabité silnými emocemi, v konečném výsledku však návštěvníkovi evokují něco velmi uklidňujícího a půvabného, vyzařují tichou a niternou energii a hluboký vnitřní klid.
Výstava je umístěna v sále 2. nadzemního podlaží a potrvá do 2. dubna 2023.