Novinky pro turisty: průvodce Pojizerským Pacifikem i mapa nejlepších míst v Krkonoších

12.04.2024 8:38

Nového průvodce, který zve na projížďku a výlety po výjimečné železniční trati zvané Pojizerský Pacifik, vydala destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše – svazek měst a obcí. Dlouhodobým cílem produktu je zejména rozvoj lokálky 042 Martinice v Krkonoších – Rokytnice nad Jizerou, oživení pravidelného provozu na ní a popularizace mezi turisty i rezidenty.

„Produkt Pojizerský Pacifik realizujeme ve spolupráci se Spolkem železniční historie Martinice v Krkonoších. Přináší ucelenou nabídku propojující zážitek z cesty vlakem s poznáním technického a historického dědictví regionu, kterým je nejen trať, ale také areál kulturní památky Železniční stanice Martinice,“ uvádí Alena Cejnarová z destinační společnosti Krkonoše.

Průvodce představí historii trati i výlety z jednotlivých zastávek

Nová tiskovina z dílny destinační společnosti připomíná také klíčovou osobnost regionu, hraběte Jana Harracha, který příběh trati započal. Krom toho objasní stručnou historii lokálky a její přínos pro rozvoj regionu, pozve do památkově chráněného areálu Železniční stanice Martinice v Krkonoších a na prohlídku místního Železničního muzea.

„Průvodce má za cíl také poradit, jak si užít jízdu vlakem s dětmi. Zjistíte, že to jde celoročně díky hře Jízda s hrabětem, i během letních Krkonošských železničních víkendů, kdy se po trati prohání historické parní či motorové vlaky a perón martinického nádraží pulsuje rodinným programem,“ dodává Cejnarová.

To ale zdaleka není všechno. V brožuře je také osm tipů na výlety z některých železničních stanic na trati. „Jsou různě dlouhé a náročné, některé lze zvládnout za odpoledne, na jiné je třeba si vyhradit celý den. Všechny jsou pro zaneseny do mapy a podrobně popsány,“ doporučuje Cejnarová, která má produkt Pojizerský Pacifik na starosti.

Průvodce je v tištěné podobě k dostání v prostoru Železniční stanice Martinice a  v krkonošských informačních centrech. Prohlédnout si ho však lze i online: https://www.krkonose.eu/po-trati-pojizersky-pacifik-vstric-vyletum.

Co je Pojizerský Pacifik?

Vžitý název lokální neelektrifikované normálně rozchodné jednokolejné trati 042 z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Měří něco málo přes 20 kilometrů. Až na úvodní úsek lemuje a křižuje řeku Jizeru. Pokud budete pozorní, napočítáte na trati mnoho mostů, mostků a propustí. Dodávají jí na malebnosti. Však také železniční viadukt za zastávkou Jablonec nad Jizerou – Hradsko sehrál svou roli ve filmu „Jak vytrhnout velrybě stoličku“.

V současné době zajišťují osobní dopravu na trati dvouvozové motorové jednotky RegioNova. Ze stanice v Martinicích vyrážejí v pravidelných dvouhodinových intervalech. Končí v Jablonci nad Jizerou, do Rokytnice nad Jizerou již zajíždějí pouze výjimečně.

Krkonošská TOP 20

Destinační společnost Krkonoše nedávno vydala také novou mapu s TOP 20 místy, která by návštěvník našich nejvyšších hor neměl vynechat. „To nejzajímavější z Krkonoš jsme poskládali do mozaiky pestré jako krkonošská krajina. Je složená z úchvatných přírodních lokalit, tradičních řemesel, historických památek i nově vybudovaných atraktivit,“ říká Alena Cejnarová.

Mapa je k dispozici v online verzi na webu https://www.krkonose.eu/top-20-mist-v-krkonosich i ve verzi tištěné. K dostání je bezplatně v krkonošských turistických informačních centrech.

TZ: Destinační společnost pro turistickou oblast Krkonoše – svazek měst a obcí