Nádraží v Chotyni vyhlásilo ministerstvo kulturní památkou

31.08.2020 7:50

Boj Libereckého kraje, obce Chotyně a řady nadšenců o záchranu historické nádražní budovy v Chotyni má nejspíš šťastný konec. Vlastník stavby, jímž je Správa železnic, měl v úmyslu nevyužívané nádraží zbourat; proti tomu se však zvedla vlna nevole. Liberecký kraj proto podal na ministerstvo kultury žádost o zapsání nádraží na seznam kulturních památek. Ministerstvo rozhodlo kladně, což demolici brání.

„Před čtrnácti dny jsem v Heřmanicích u Frýdlantu viděl nádraží, které stát nechtěl třicet roků převést obci Heřmanice, dokud skoro celé nespadlo a měl jsem obavu, aby to v Chotyni nedopadlo podobně. Kladné rozhodnutí ministerstva považuji za skvělou zprávu, protože nádraží na kopečku k Chotyni prostě patří a zaslouží si lepší osud, než demolici,“ prohlásil hejtman Martin Půta.

Verdikt ministerstva potěšil i starostku Chotyně Janu Mlejneckou. „Jsem šťastná. Mám obrovskou radost z toho, že vše, co jsme kolem snah o záchranu dělali, nebylo nadarmo. Proti rozhodnutí může Správa železnic podat rozklad, takže vyhráno ještě není. Ale věřím, že je to na dobré cestě,“ řekla starostka.

Obec Chotyně o záchranu secesní stavby dlouhodobě usilovala. Měla a má jasný cíl: zřídit v objektu skautskou základnu. „Je to ideální řešení, které by ani nestálo moc peněz. Naši skauti potřebují pořádné zázemí, které dosud nemají. Věřím, že Správa železnic se o budovu dobře postará. Ze strany obce navíc stále platí to, co jsme vždy prohlašovali: že jsme ochotni kdykoliv a s čímkoliv pomoci,“ poznamenala starostka.

„Mám velkou radost, že se nám podařilo přesvědčit ministerstvo kultury o nutnosti prohlásit chotyňské nádraží za kulturní památku. Obec má navíc s objektem jasné plány a tím je zaručen další život této památky,“ řekla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Správa železnic již dříve avizovala, že hodlá nádraží, které nebylo dlouhodobě obsazeno personálem, zbourat a nahradit přístřeškem. „Tvrzení, že je v rámci rekonstrukce nutno zbourat historicky cenný objekt aby na stejném místě mohl být postaven pouze přístřešek pro cestující, je dle názoru Ministerstva kultury neakceptovatelné, a to nejen z hlediska památkové péče, ale také z pohledu cestujících, kterým by takováto „modernizace“ přinesla místo očekávaného zlepšení cestovního komfortu naopak jeho velké snížení. Námitka, že nádražní budova pokud bude opravena v původním stylu a prohlášena za kulturní památku nebude využívána, je dle názoru Ministerstva kultury, vzhledem k velkému zájmu obce a kraje o její využití, zcela neopodstatněná,“ píše se v textu rozhodnutí ministerstva kultury.