7. 8. 2019

Za adrenalinem do jizerských i krkonošských bikeparků

Je libo rychlé sjezdy, klopenky, překážky, skoky a dropy? Stačí se vydat do některého z bikeparků v Libereckém kraji. Užít si tu lze jízdu z kopce plnou adrenalinu. Nalézají se v Jizerských horách, na svazích Krkonoš i v oblasti Českolipska.

„Lidé hledají akční způsob trávení volného času a kolo zažívá v posledních letech nebývalý boom. Nabídka služeb se tomu přizpůsobila, a to nejen ze strany podnikatelů, ale také měst a obcí,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Nováčkem mezi bikeparky je ten na Polevsku v Lužických horách. Není mu ještě ani rok, ale ambice uspět ve světě adrenalinu mu rozhodně nechybí. Nabízí šest propojených trailů různé obtížnosti o délce čtyři kilometry na svazích lyžařského areálu. Na stezky vyveze lyžařský vlek s háčkem za řídítka.

V Liberci se nalézá jediný bike park, do něhož lze dojet tramvají. Je součástí Skiareálu Ještěd. K dispozici zde jsou čtyři tratě různé obtížnosti v těsné blízkosti sedačkové lanovky Skalka. Ta ctitele sjezdu na kolech pohodlně vyveze nahoru i s jejich stroji v průběhu celé letní sezóny. V bikeparku nechybí možnost zapůjčit si horská i freeridová kola a koloběžky včetně příslušenství.

Bikepark v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou je určen zkušeným i méně zdatným jezdcům a pro všechny vyznavače downhillu jsou zde tři sjezdové tratě o celkové délce pět kilometrů. Součástí bikeparku je půjčovna kol, servis a bikeshop
v zázemí haly lanové dráhy.

I Jizerské hory mají svůj bike park, a to na svazích Tanvaldského Špičáku. Trasy vedou z jeho vrcholu a konec mají na parkovišti u nástupní stanice na lanovou dráhu. Tři traily – modrý, červený a technický černý – nabízí zážitek v celkové délce zhruba osm kilometrů. Ani zde nechybí půjčovna horských kol.

Pro milovníky adrenalinu jsou k dispozici i nově vybudované pumptrackové okruhy v Harrachově nebo v Jablonném v Podještědí. Jde o trasy plné terénních vln, které se projíždějí bez šlapání; bicykly se pohánějí toliko pumpováním těl.

Kam ještě vyrazit na výlet nebo za zajímavou událostí? Tipy, přehledy akcí, možnosti ubytování a další zajímavosti se nalézají na webech www.liberecky-kraj.cz a www.npu.cz, na YouTube prostřednictvím kanálu Region Liberec nebo na facebookové stránce Liberecký kraj — cestou necestou. Zážitky pak lze sdílet na Instagramu pod hashtagem #regionliberec.

Červenec 2020