Detail aktuality
Muzeum Českého ráje ukáže nejzajímavější přírůstky do sbírek za 10 let
99 nej. Pod tímto názvem lze do 5. července zhlédnout v Kamenářském domě, jenž je součástí Muzea Českého ráje v Turnově výstavu, představující nejzajímavější akvizice neboli přírůstky do sbírek za posledních deset let.
„Jedná se o nákupy a dary od turnovských občanů i příznivců turnovského muzea ze vzdálenějších regionů,“ uvedla Vladimíra Jakouběová, ředitelka muzea.
Na přípravě výstavy se podílela všechna odborná oddělení muzea. Zastoupeny zde proto jsou obory mineralogie, archeologie, historie, etnografie i dějiny umění. Každý z unikátních exponátů vypráví příběh o svém původu, o době svého vzniku i osudu, který jej zavál do Muzea Českého ráje v Turnově. Jedinečné exponáty, jejichž část dosud nebyla veřejně k vidění, doplní vyprávění o roli muzea jako paměťové instituce a důležitosti sbírkotvorné činnosti.
„Předměty, které se prostřednictvím lidí, kteří jej muzeu poskytli, mohou svůj příběh vyprávět dále a seznamovat tak návštěvníky s novými poutavými fakty. Na výstavě se objeví mimo jiné jedinečné sbírka achátů, zkamenělin i archeologické nálezy z nestarších dob osídlení Turnovska a okolí," přiblížila kurátorka výstavy Michaela Havelková.
Jedním z vystavených nálezů bude známý poklad stříbrné pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského. Návštěvníci dostanou možnost nahlédnout do cenných písemností včetně Melantrichovy Bible z roku 1577. Nebudou chybět skvosty z řad pojizerských krojů. „Turnovskou každodennost začátku 20. století přiblíží vybavení turnovské cukrárny mistra Jíny či fotografického atelieru Hendrych,“ poznamenal historik David Marek. Milovníci umění se zde budou moci pokochat obrazy i moderními šperky.