Mezinárodní den archeologie přinese zábavu i poučení

09.10.2018 11:28

Mezinárodní den archeologie se letos slaví v sobotu 20. října. Během tohoto svátku archeologové pro veřejnost připravují společenské a kulturní akce. Oslavy archeologie se poprvé konaly v USA v roce 2011, brzy pronikly do zahraničí a v roce 2013 už svátek slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. Od roku 2014 se pravidelně konají i v České republice. Cílem Mezinárodního dne archeologie je probudit v lidech vášeň pro minulost.

„Popularizovat archeologii a vysvětlovat její důležitost je jedním z podstatných úkolů archeologů.  Bez jejich práce by na mapě historie zůstala řada bílých míst,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V letošním roce se do oslav Mezinárodního dne archeologie zapojilo Muzeum Českého ráje v Turnově a Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Obě muzea si pro návštěvníky připravila zajímavý program. V České Lípě Vás srdečně zvou na exkurzi nazvanou „Malé archeologické putování Českou Lípou“, na speciální prohlídku Archeologického muzea – Šatlavy spojenou s promítáním, ale i do expozic hlavní budovy muzea – Kláštera. Program je vhodný i pro rodiny s dětmi. Vstup je zdarma.

„Archeologové našich příspěvkových organizací mají za sebou významné objevy. Jan Prostředník s kolegy z Muzea Českého ráje například objevil gotický kostel sv. Alžběty v Jilemnici. Petr Brestovanský ze Severočeského muzea v Liberci zase pracuje mimo jiné na rozsáhlém výzkumu v Jablonném v Podještědí. Již nyní objevil společně s dalšími spolupracovníky středověké hradby a vstupní bránu do města, trativod, zvířecí obětinu, řadu střepů či základy domů,“ doplnila Květa Vinklátová, která popsala i práci dalších archeologů: „Petr Jenč se svými kolegy z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě pokračoval ve výzkumném projektu dokumentace historických petroglyfů ve skalních městech Českého ráje, kde již zdokumentovali 21.000 objektů. Při záchranných výzkumech pak objevili například renesanční kuchyni na zámku v Doksech, dokumentovali historické kanalizační systémy v České Lípě a ve Cvikově, přispěli k poznání pravěkých aktivit na úpatí Ronova a se zapojením fyziků poodhalili tajemství zaniklého kostela sv. Petra a Pavla v centru České Lípy.“

V souvislosti s Mezinárodním dnem archeologie připravilo Muzeum Českého ráje cyklus přednášek na turnovských středních školách a učební hodiny pro žáky 4. a 5. tříd základních škol. Ty se konají v prostorách muzejní expozice věnované nejstarším dějinám Českého ráje a Pojizeří. Představen bude dosud nejrozsáhlejší archeologický výzkum v celém Libereckém kraji, kterým je plošný odkryv pravěkého a raně středověkého sídliště v Turnově – Maškových zahradách, dále objev místa těžby suroviny a výroby kamenných seker, jež zásobovaly v neolitu celou Evropu, nebo nová z jištění ze systematického archeologického výzkumu jeskyní a převisů ve skalních oblastech Českého ráje.

Pochopitelně nemůže chybět ani prezentace významného nálezu kostela sv. Alžběty v Jilemnici, který posunul počátky osídlení o celé století do minulosti. Budou představeny i výsledky komplexního environmentálního průzkumu včetně antropologické analýzy kosterních pozůstatků tří majitelů jilemnického panství z rodu Valdštejnů ze 14. století. Archeologický výzkum kostela sv. Alžběty byl navržen na cenu Patrimonium pro futuro za rok 2016, kterou vypisuje Národní památkový ústav. Pohlédnout si zájemci mohou i poklad stříbrných pražských grošů Václava II. a Jana Lucemburského, který byl v srpnu letošního roku náhodně objeven u staré stezky nedaleko Vysokého nad Jizerou.