Masopust v duchu karnevalu

14.02.2018 6:44

Nestihli jste to letos do Ria de Janeira? Nevadí, Masopust v duchu brazilského karnevalu proběhne v Novém Boru 16. – 17. února.

Svátky radosti, pestrobarevných kostýmů, temperamentních rytmů, vybraného jídla i kulturních zážitků. To vše je přichystáno na dvanáctý ročník Česko-brazilských dnů, které pro město připravila Kultura Nový Bor, s.r.o.

Dvoudenní akci zahájí vernisáží výstavy fotografií režiséra a cestovatele Vladimíra Šimka v pátek od 18 hodin v Městském kině v Novém Boru. Vladimír Šimek nám přiblíží své fotografie z Brazílie, zaměřené na Indiány z regionu Mato Grosso. Hudebním hostem bude kytarový virtuóz Štěpán Rak, který bude improvizovat v jedinečné koncertu pouze pro Nový Bor spolu s bubeníky Tam Tam Batucadou a brazilskou tanečnicí Viviane. Těšit se můžeme na brazilské speciality: ochutnávku pravé brazilské kávy, Ballantines whisky s příměsí kůry z brazilských limetek, míchaný nápoj Caipirinha, povzbuzující čaj Yerba maté s kůrou stromu Muira Puama, sýrové bochánky Pao di queijo či kukuřičný zákusek Bolo di milho podle Ricarda.

Od 20 hodin mohou diváci zhlédnout dokumentární film: Muž z obrazu z cyklu České stopy. Po skončení projekce je přichystána beseda s autory Vladimírem Šimkem a Kamilou Šimkovou Broulovou. Dokumentární film Vladimíra Šimka z exotického prostředí brazilských indiánů vypráví dva zajímavé příběhy – českého rodáka Vladimíra Kozáka skrze jeho archivní filmové záběry, unikátní fotografie i citace z jeho česky psaných deníků a na pozadí dobrodružné výpravy k indiánům Yawalapiti Mnislava Zeleného Atapanu, současného etnografa a největšího znalce jihoamerických indiánů.

Dvoudenní oslavy vyvrcholí karnevalovým průvodem městem.

Sobota 17. února bude patřit fantazii, pestrým kostýmům, kejklířům a recesistům. Každý, kdo má chuť se přidat k průvodu masek je vítán. Sraz je ve 13:30 u Městského kina, odkud vyjde průvod v čele s Milošem Vacíkem a jeho bubeníky Tam Tam Batucadou, krásnou brazilskou tanečnicí, Novoborskými mažoretkami, tanečním souborem Boráček, DDM Smetanka, Kejklíři Vagabundus Colective, historickými lyžníky, klubu Volejbalistů, Zumbou a dalšími. Na náměstí Míru dorazí kolem 14 hodin.

Kromě hudební produkce a tanečních vystoupení mohou návštěvníci na náměstí sledovat i recesistické závody na historických lyžích, které pořádá Ski Polevsko. Máte-li doma staré „práskačky", neváhejte a přijďte si zazávodit. Hodnotí se nejen rychlost, ale i styl, švihácký ohoz aj. Soutěžit můžete o hodnotné ceny ze sklářské firmy Glassbor. Požitkáři si nenechají určitě ujít některou z masopustních a zabíjačkových dobrot, které provoní náměstí. Novinkou letošního karnevalu bude stánek pravé brazilské restaurace Ambix baru, kde budete moci ochutnat cizokrajné speciality.

Masopust, to je loučení se starým rokem a vítání nového, ale především je to radost vyjádřená tancem a hudbou.

Akce se koná pod záštitou starosty Města Nový Bor Jaromíra Dvořáka a radní Libereckého kraje Květy Vinklátové.