LEMBERSKÝ OKRUH - pozvánka na výlet

04.05.2017 7:00

Dnešní moje pozvánka je na pěší výlet z Jablonného v Podještědí, jednoho z nejstarších měst v severních Čechách s nejvýznamnější památkou - Bazilikou minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy. Letos si připomínáme 110 let od její beatifikace neboli blahoslovení. Jablonné v Podještědí - Bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy Původní klášterní svatyně byla po zničení husity nahrazena dřevěným kostelíkem a v letech 1699 - 1722 barokním poutním chrámem sv. Vavřince. Autorem projektu byl vídeňský architekt J. L. Hildebrandt. Při stavbě monumentálního kostela byly překročeny tehdejší městské hradby a náspem musel být terén svažující se k Panenskému potoku rozšířen. V podzemí vznikly krypty a tři podlaží katakomb, sahajících až 39 m pod úroveň kostela. V nich jsou mj. hrobky Berků a Pachtů a za druhé světové války tu uchovávali část říšského archivu. Nejcennější součástí interiéru je pozdně gotická socha Madony z doby kolem roku 1510 na oltáři v levé kapli. V kryptě na stěnách kolem Zdislaviny rakve je umístěn cyklus 24 mědirytin ze 17. století, zobrazující Zdislaviny zázraky. Lemberk Na místě dnešního zámku stával středověký hrad založený Havlem z rodu Markvarticů v první polovině 13. století. Manželkou Havla byla sv. Zdislava, která se proslavila svou schopností léčit. V polovině 16. století byl hrad přestavěn na renesanční zámek a mezi léty 1660 – 1680 upraven do současné raně barokní podoby. Od roku 1726 byl v držení Gallasů, později Clam–Gallasů, kteří jej vlastnili až do roku 1945. Uvnitř zámku se největší pozornosti těší kaple, černá kuchyně sál, který má dochovaný pozdně renesanční strop s malovanými náměty Ezopových bajek, clam-gallasovský apartmán z 19. století, jedinečná barokní štuková výzdoba a původní Zdislavina světnička. Zdislavina studánka Pramen s empírovým glorietem s osmi toskánskými sloupy nese jméno po paní Zdislavě, která zázračně uzdravovala chudé a nemocné lidi. Voda ze studánky je dodnes považována za léčivou. Kompletní popis a mapa trasy: 1url.cz/otVNe Pozvánka na akci: Na zámku Lemberk bude od 6. 5. 2017 do 8. 5. 2017 zpřístupněna středověká věž s vyhlídkou po okolí zámku.