Detail aktuality
Krásy kolem trati: průzračná Kamenice, Palackého stezka i Bozkovské dolomitové jeskyně
Řadou zajímavostí se může pyšnit železniční trať z Železného Brodu do Tanvaldu, která byla v předminulém století vybudována jako odbočka z hlavní trati mezi Pardubicemi a Libercem díky iniciativě tanvaldských průmyslníků. Trať vede náročným terénem v údolí řeky Kamenice a pravidelný provoz započal v červenci 1875.
V době výstavby si žádný z projektantů neuměl představit, že by trať z Tanvaldu pokračovala ještě dál a hlavně výš do hor. Legendární kořenovská zubačka, jež je nejstrmější tratí v republice, svůj provoz zahájila až o 27 let později. „Tato unikátní trať je turistickým lákadlem doslova pro generace výletníků. Na své si přijdou jak milovníci železnice, tak celé rodiny s dětmi, pro které je jízda zubačkou mimořádným zážitkem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Řeka Kamenice, podél které tato trať vede, je nejoblíbenější divokou vodou v Čechách. Svoji vodáckou maturitu zde skládají jen ti nejzkušenější, protože řeka je velmi náročná na sjíždění. V její čisté vodě se daří pstruhům.
S tratí se pojí i smutná událost. Pětadvacátého srpna 1990 se kousek od stanice Spálov stalo železniční neštěstí. V nepřehledném skalním terénu se střetl osobní vlak s nákladním. Neštěstí nepřežilo 14 osob, mezi nimi strojvedoucí Eduard Vraštil a jeho vlakvedoucí Karel Svatý. Mostu, u kterého se tato nešťastná událost stala, se dnes říká Edův. Na místě neštěstí se nalézá pomníček. Federace strojvůdců České republiky, obec Jesenný a město Tanvald dodnes na památku obětí pořádají amatérský dálkový běh a pochod Tanvald – Spálov.
Z Tanvaldu do Podspálova podél řeky Kamenice vede Palackého stezka, která byla pojmenována po významném českém politikovi a historikovi Františku Palackém. Na 19 kilometrech lze navštívit řadu zajímavých výletních míst – zříceninu hradu Návarov nebo Bozkovské jeskyně. Stezku není třeba nutně projít celou – stačí zvolit některý z menších úseků, například z Plavů do Podspálova.
Z železniční zastávky Jesenný vede cesta po modré turistické značce k Bozkovským dolomitovým jeskyním. Po jejich prohlídce se mohou výletníci zpět k vlaku vrátit po zelené, která vede kolem. V chladném počasí, jaké nyní panuje, lze návštěvu bozkovských jeskyní vřele doporučit, protože i v mrazech je uvnitř víceméně konstantní teplota 8 °C.