Detail aktuality
Koncert Vlaky naděje připomene záchranu Wintonových dětí
Vlaky naděje. Takový název nese akce, která se uskuteční pod záštitou hejtmana Martina Půty 24. září od 19 hodin v kostele svatého Antonína Velikého v Liberci. Koná se u příležitosti výročí záchrany bezmála sedmi set židovských dětí před zvěrstvy druhé světové války. Spásu jim poskytly právě takzvané Vlaky naděje, jež je díky odvaze a neutuchající energii Sira Nicholase Wintona evakuovaly do bezpečí.
Akce Vlaky naděje je třígeneračním počinem se zapojením seniorů, studentů a žáků základních škol. „Vyvrcholením večera bude vystoupení Mileny Grenfell-Bainesové, která svým vyprávěním představí vlastní životní příběh jednoho z Wintonových dětí,“ upozornila za pořadatele Jana Konvalinková.
„Mezigenerační sdílení je to, co mě na tomto projektu zaujalo. To, že mladým lidem sdělí autentickou zkušenost dáma, která přímo jako dítě zažila za války odloučení od svých rodičů, jim umožní alespoň částečně se vžít do situace takto těžce zkoušených dětí a rodin,“ uvedla Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Během komponovaného večera se představí rovněž pěvecké sbory působící při liberecké Technické univerzitě Bohemia Chór a Aurea Rosa, žáci základní školy Světlá pod Ještědem a dětský pěvecký sbor Výšinka z liberecké základní školy Aloisina Výšina.
Na závěr zazní v druhé české premiéře skladba anglického skladatele Carla Davise Last Train to Tomorrow – Sun Rising on Another World. Ta je součástí díla Last Train to Tomorrow – The Kindertransport Movement 1938–1939, věnovaného právě osudům Wintononých dětí. Krátkým písemným poselstvím pozdraví přítomné i dcera Nicolase Wintona Barbara.
Za zrodem projektu stáli studenti fakulty pedagogické Technické univerzity v Liberci a jejich pedagogové Jana Konvalinková a Christopher Muffett.
Právě letošek je rokem, kdy si celý svět připomene tragickou událost minulého století, začátek 2. světové války. Roky 1938 a 1939 znamenaly pro Československo veliké změny, kdy mnoho obyvatel, mnoho rodin muselo opouštět svoje domovy a hledat útočiště ve známých i zcela neznámých místech.
V důsledku mnoha dalších skutečností došlo v předvečer začátku války díky Siru Nicholasi Wintonovi k evakuaci 669 dětí. Ty nacházely svůj nový domov v Anglii, většinou v anglických rodinách. Odvahu nacházeli ve svých srdcích i rodiče, kteří se slzami v očích posadili svoje děti do vlaků vypravených z Prahy a poslali své děti do bezpečí. Děti přežily, ale většina rodičů zahynula běhen holokaustu.
„Příběh Vlaků naděje je dramatickou událostí historie, na níž nelze zapomenout. Svědčí o velké odvaze a statečnosti Sira Nicolase Wintona, za kterou mu patří náš velký dík,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.