Kniha roku Libereckého kraje

Sborník lidových písní Lomnicka, Semilska a Vysocka

16.02.2021 9:39

Sborník regionálních písní Lomnicka, Semilska a Vysocka uvádí na 90 písní spjatých s 22 obcemi ORP Semily. Každý škola tu má své písně. Aktivizují děti nejen emočně, ale i informace, které mohou obohatit hodiny ČJ a D (vlastivědy). Nechybí poznámky k nářečí a obecné češtině, medailonky sběratelů, notografky autora. V některých písních se vyjmenovává podle dřívějšího správního členění až 9 obcí z ORP Semily. Zachycují všestranně život našich předků, námluvy, svatbu, pohřeb, zábavu, jídlo, koledování, práci, války, najdete tu písně rekrutské i lyrické, baladu, mnoho jich hýří vtipem. Jsou opatřeny poznámkovým aparátem sběratelů (R. Hlava, J. J. Fučík, D. Stránská, P. Krejčí, J. Horák, Fr. Sochor, J. Zajíček), autor vysvětluje také výrazy důležité pro pochopení textů. Sborník nabízí vícehlasé aranže s instrumentálními doprovody Jiřího Hylmara, Josefa Krčka a Jindřicha Jindřicha, ale také úpravy J. Emanuela Jankovce a Pavla Krejčího. Zařazena je krátká vánoční hra autora v nářečí se zpěvy (Štědrej den v Kerkonoších). K ní je uveden nářeční slovníček a poznámka k provádění hry. Na takty písní jsou harmonické značky. Sborník byl koncipován jako volná příloha publikace Můj domov, regionální učebnici Lomnicka, Semilska a Vysocka. Byl distribuován do všech obcí ORp Semily - ZŠ, MŠ, ZUŠ, knihovny, muzea, státní archiv apod. též do řady obcí Jilemnicka, Vrchlabska, Železnobrodska, Turnovska, Novopacka, Jičínska i některým dětským pěveckým sborům ČR, pedagogickým institucím, vědeckým knihovnám, Etnologickému ústavu Akademie věd ČR apod. Z praktických důvodů (kopírování) byla použita kroužková vazba, aby se sborník neničil.