Kniha roku Libereckého kraje

Pěnčín. Život mezi Ještědem a Jizerou

16.02.2021 9:34

Kniha se věnuje historii a současnosti obce Pěnčín (okr. Liberec). Je společným dílem regionálních historiků archeologů z rozmanitých institucí (Státní okresní archivy Semily, Liberec, Muzeum Českého ráje v Turnově, Gymnázium Turnov, Městská knihovna Antonína Marka v Turnově, NPÚ ú.p. s na Sychrově, NPÚ ú.o.p. Praha 2 ad.) pod redaktorským vedením Pavla Jakubce ze SOkA Semily. Titul popisuje dějiny obce a jejího území od pravěku až do roku vydání. Samostatné kapitoly a tzv. apendixy byly věnovány také demografickému vývoji, dějinám selských stavení, závěru druhé světové války, významnému chovu vepřů v obci, ovocnářství, církvi, drobným památkách a kaplím, perzekuci rolníků v 50. letech minulého století, základní a mateřské škole, úkladné vraždě rohanského hajného, komunikací, spolkům, sportu, vodárenství, předkům konstruktéra Václava Laurina, místní židovské populaci či tragickému pádu stíhacího letounu MIG. Na 288 stranách textu doprovázeného více než 600 historickými a soudobými fotografiemi, mapami, plány či kresbami není opomenuta žádná ze sedmi místních části obce (Pěnčín, Vitanovice, Střížovice, Kamení, Albrechtice, Zásady či Červenice), což vyjadřuje i titulní fotografie, která v geometrické koláži představuje fotografie těchto částí. Kniha je již pátou publikací z volné řady monografií o dějinách obcí Pojizeří. S předchozími tituly o Sezemicích (2014), Kacanovech (2016), Příšovicích (2018) a Všeni (2019) ji spojuje stálé jádro autorského týmu a podobné (záměrně nikoli totožné) grafické provedení. Komplikovaný rok 2020 neumožnil knihu přivítat tak, jak by si zasloužila, nicméně distribuce zahájená již v listopadu obecním úřadem zajistila, že v současnosti je prodáno nebo rozdáno již několik set kusů titulu. Další jsou k dispozici ve vybraných knihkupectvích.