Kniha roku Libereckého kraje
Krajina skal. Toulání Lužickými horami, kniha první
Publikace Toulání Lužickými horami - kniha první nazvaná Krajina skal vznikala dlouhých 25 let. Roku 1995 totiž začal autor textu Marek Řeháček pravidelně navštěvovat společně s výtvarníkem Petrem Ferdyšem Poldou krajinu Hrádecka a Žitavska. Fascinace Knihou o Jizerských horách od Míly Nevrlého je tehdy vábila k nalezení „vlastní“ nepopsané krajiny a jejího příběhu. Zvláště Hrádecko se ukazovalo v těch letech jako velmi příhodné pro takovéto divoké bádání. Šlo o krajinu tehdy až unikátně opomíjenou všemi vlastivědci. Krůček po krůčku se tak s výraznou pomocí města Hrádku nad Nisou a řady zdejších nadšenců dařilo nacházet její minulost, která se ukazovala být až překvapivě pestrá. A z krajiny pískovcových skal v kopcích nad údolím Nisy později vedla přirozeně cesta do německé části hor, které se někdy také nazývají Lužické, ale častěji Žitavské. Sebrané materiály byly tak bohaté, že vydaly na celou knihu popisující tuto pískovcovou zmenšeninu Českého ráje, jakýsi „Ráj hrádecko-žitavský“, Ráj nad Nisou. Nelézt je v ní možné nejen historii krajiny a její fenomény, jako je například pískovec, lesy, cesty či staré hraniční patníky. Ale také jsou zde pověsti a příběhy jednotlivých skalních oblastí i jednotlivých skal. Vůbec poprvé je v knize podrobněji popsána i pestrá horolezecká historie této oblasti, od proslulého výstupu na Fellerovku, přes úctyhodné kousky party lezců okolo fenomenálního Rudolfa Kauschky až po taškářství jednoho ze saských lezců, který Kelchstein zdolával v obleku, který předtím vytáhl z kufru.
Kniha tak vlastně popisuje relativně kompaktní území mezi Hrádkem nad Nisou, Jablonným, Petrovicemi a právě Oybinem. Na německé straně zahrnuje území končící mezi Oybinem a Jonsdorfem, na straně české pak zhruba v linii silnice Jablonné v Podještědí - Petrovice. Již z větší části připravená kniha druhá nazvaná Mezi Hvozdem a Luží, by měla patrně roku 2022 pokračovat vyprávěním nejen o samotných vrcholech Luže a Hvozdu, které lze označit za pomyslnou královnu a krále těchto hor, ale také o velebné krajině studánek, božích muk, podstávkových chalup a květnatých luk táhnoucí se od Lemberku až k Horní Světlé. Celá trilogie by měla být v budoucnu ukončena třetí knihou nazvanou Okolo Jedlové.
Texty Marka Řeháčka navazují na styl vyprávění, kterým na začátku 20. století publikoval českolipský kněz a vlastivědec Anton Amand Paudler. Ilustrace Petra Ferdyše Poldy mají zase inspiraci v Prouskových a Liebscherových kresbách v knize ČECHY vznikající taktéž v prvních letech 20. století. Kniha tak má navodit především touhu po zklidnění v jemné krajině Lužických hor, naplněné až po okraj příběhy.