Nový Bor v letech první Československé republiky 1918 - 1938

14.02.2019 7:46

Knihu vydalo město Nový Bor při příležitosti 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. Jejích prvních dvacetlet existence je tu dokumentováno pohlednicemi, fotografiemi i dalším písemným materiálem. Kniha vznikla zejména přičiněním městského patriota a historika PhDr. Vladislava Jindry a také díky sběratelům a majitelům pohlednic a fotografií, kteří tyto vzácné materiály darem poskytli městu Nový Bor k publikování a o své poklady se tak podělili se širokou veřejností. Kniha po jednotlivých letech v textové zkratce mapuje historické dění v ČSr (ve světovém kontextu) a dění v obchích Haida a Arnsdorf, které daly později vzniknout městu Nový Bor. Stěžejní části publikace jsou fotografie dokumentující životv těchto obcích, jejich stavební i společenský rozvoj, změny v soužití Čechů a Němců v průběhu let první republiky.Nafotografiích jsou zachyceny pro město významné okamžiky - výstavba první české školy, oslavy Rumburské vzpoury, zahájení pravidelné autobusové dopravy inavrácení zvonů do chrámu Nanebevzetí Panny Marie. PhDr. Vladislav Jindra je velkým populizátorem dějin města, zpracoval rozsáhlé třídílné Dějiny Nového Boru a jeho snahou bylo zařadit do této obrazové publikace hlavně materiály dosud nezveřejněné. Mezi novoborskými občany je o jeho dílo velký zájem a město tak vychází vstříc nejen současníkům, ale nechává tím odkaz i pro příští generace.