Nordböhmischer Excursions-Club a 140 let vlastivědné práce na Českolipsku

14.02.2019 7:46

V rámci oslav a připomenutí 140. výročí založení vlastivědného spolku Nordböhmischer Excursions-club byla vedle uspořádání obsáhlé výstavy a vlastivědného semináře vydána i unikátní pamětní reprezentační odborná publikace shrnující historii Excursions-Clubu i spolků a sdružení věnujících se následujících 140 let vlastivědnému bádání na Českolipsku a v okolí. Kromě působení Excursions-Clubu, totiž v úplnosti shrnuje historii této činnosti v regionu od poslední čtvrtiny 19. století, přes vznik republiky a II. světovou válku i nelehkou obrodu v dobách komunistického režimu až do současnosti. Do publikace se podařilo shromáždit rozsáhlý obrazový materiál, který doprovází kapitoly několika renomovaných autorů: Nordböhmischer Excursions-Club, Stručný nástin historie a činnosti spolku v letech 1878-1938 (Miloslav Sovadina), Český muzejní spolek 1928-1938 (Olga Sykáčková), Vlastivědná práce na Českolipsku v letech 1945-1990 (Ladislav Smejkal-Miloslav Sovadina), Historie Vlastivědného spolku Českolipska (Miloslav Sovadina - Jaroslav Panáček). Kniha má formát větší než A4 (230 x 280 mm), pevné desky, křídový papír, 208 stran a je plnobarevná. Vyšla v nákladu 500 kusů. Opatřena je obsáhlými německými resumé všech kapitol, poznámkovým aparátem a seznamy použité literatury. Publikace je v prodeji v několika knihkupectvích v České Lípě, v knihkupectví Academia na Václavském náměstí a v knihkupectví Juditina věž v Praze, kde je i v nabídce jejich e-shopu. Zdarma byla poskytnuta do veřejných knihoven v České Lípě a okolí.