2019

Karl Kostka a Německá demokratická svobodomyslná strana v Československu v době před 2. světovou válkou

14.02.2019 7:46

Monografie o Karlu Kostkovi (1870 - 1957), který byl senátorem ČSR a posledním demokratickým starostou německé národnosti města Liberce, jakož i o Německé demokratické svobodomyslné straně, jejímž předsedou byl až do osudného jara 1939, nám objasňuje situaci v tehdejší vypjaté době v Liberci i celé ČR. Politik Karl Kostka sváděl spolu s malou demokratickou stranou, v jejímž stál čele, těžké zápasy a porozumění mezi Čechy a Němci - ve výsledku však neúspěšně. Na příkladu dr. Kostky, který byl díky svému postoji v pozdějším období perzekuován, a to jak od režimu nacistického, tak komunistického, lze jasně ukázat, že i mezi vlivnými německými politiky první československé republiky byli občané smýšlející plně demokraticky a antifašisticky.