Ptáci skalních měst Českého ráje - výr, krkavec, sokol

15.06.2018 11:05

Autor – RNDr. Zdeněk Mrkáček, Karel Broulík

Publikace je poprvé v historii regionu a naší republiky zaměřena na pískovcová skalní města Českého ráje a jejich obyvatele. Jejím hlavním posláním je zdůraznit význam skalních měst pro krajinu a přírodu regionu i celé naší vlasti jako unikátního přírodního prostředí a dále seznámit čtenáře se životem ptáků skalních měst na příkladu výra, krkavce a sokola. Autoři se v úvodní kapitole věnují vzniku, popisu skalního města a jeho proměnám, dále pak hnízdění, potravě, výchově mláďat i chování včetně hlasových projevů. Kniha především u výra zahrnuje výsledky jeho soustavného sledování za více jak 30 let. V případě sokola seznamuje veřejnost s příběhem jeho návratu téměř po 40 letech. Jde o nejsilnější známý příběh z přírody kraje i proto, že se jedná o zcela ojedinělou situaci, kdy se nějaký volně žijící druh vrací do přírody. Publikace není odborným titulem, je určená široké veřejnosti, obsahuje na 50 unikátních fotografií většího formátu a text byl připraven jako populárně naučný. Autory knihy jsou zkušení ornitologové a fotografové, kteří se věnují sledování ptáků i dalších skupin živočichů v Českém ráji dlouhodobě. První z uvedených autorů je autorem dosud 6 knih o přírodě a krajině Českého ráje, autorem více jak 35 fotografických výstav, více jak 1500 přednášek a exkurzí pro veřejnost k přírodě regionu. Publikaci vydala Paměť Českého ráje a Podještědí z.s. a je dalším příspěvkem k popularizaci a ochraně přírody kraje v rámci edice Vlastivěda Českého ráje.