Hrobům v dáli, otisk 1. světové války na Lomnicku

15.06.2018 10:41

Autor – Lenka Holubičková

Kniha mapuje osudy obětí Velké války z dvaceti sedmi obcí regionu Lomnice nad Popelkou. Mužů, kteří padli, zemřeli v polních lazaretech i v nemocnicích daleko za frontou, ale zmiňuje i ty, kteří se ztratili kdesi ve válečné vřavě a o jejichž osudu se rodiny nikdy nic bližšího nedozvěděly, najdeme zde i příběhy mužů, kteří se ze zajetí vrátili v řadách legionářů. Kniha přináší informace o pomnících padlých a pamětních deskách, kterými jednotlivé obce uctily památku svých padlých spoluobčanů. Text doplňuje množství dobových pohlednic a nikdy nepublikovaných fotografií a lístků polní pošty, velmi působivé jsou úryvky z deníků a dopisů, které byly často tím jediným, co rodinám po jejich milých zůstalo. Součástí publikace je i rejstřík obsahující jmenný seznam bezmála tisícovky vojáků. Za každým jménem se skrývá konkrétní osud. Ti muži měli před válkou své sny touhy a plány, měli matky, manželky, děti ... Čtení v této knize je návratem ke kořenům, nebo téměř každý, kdo z našeho kraje pochází, jméno někoho ze své rodiny na některém z pomníků najde. Kniha volně navazuje na publikace Hrobům v dáli - otisk 1. světové války na Jilemnicku a Hrobům v dáli - otisk 1. světové války na Semilsku, které vyšly v roce 2014 a 2016 a za něž autorka v roce 2017 obdržela pamětní plaketu Ministerstva obrany České republiky.