Kalendář akcí

25. 08. 2020 10:00 Výstava Kafka ve frýdlantském pivovaru
V pátek 7. srpna 2020 byla v Zámeckém pivovaru Frýdlant zahájena unikátní výstava kreslíře a hudebníka Jaromíra 99 (vlastním jménem Jaromíra Švejdíka).
Kurátor výstavy Lukáš Horký vybral pro specifický prostor Zámeckého pivovaru sérií tisků, které Jaromír 99 vytvořil v roce 2013 pro komiksovou adaptaci slavného románu Franze Kafky - Zámek. Expresívní černobílé tisky tak přeneseně ilustrují marnou pouť zeměměřiče K. do zámku, který stojí na vršku, na dohled z místa instalace.
Umístění výstavy do zámeckého pivovaru není náhoda, nýbrž promyšlený koncept.

Vystavený soubor není chronologické vyprávění Kafkova nedokončeného románu, nýbrž série vizuálně silných obrazů, kterými Jaromír 99 ilustroval Kafkův text. Velkoformátové tisky jsou zavěšeny na trámech, kolem visí siluety vyřezané z překližky. Vše jen v náznacích, otevřené pro fantazii návštěvníků. Franzův portrét v okně vzhlíží k frýdlantskému zámku, jako by svůj román napsal Kafka právě tady.

Osamělý K., se svou poutnickou holí, přišel odnikud. Kdesi v mracích se mu zjevuje zámek. Neuchopitelný, nepopsatelný, ale krásně magický a tajemný. Takové jsou i Jaromírovy kresby, které bude možné shlédnout v rámci prohlídek pivovaru nebo po domluvě na recepci až do 20. září 2020.

Zpracovávám...