Kalendář akcí

30. 06. 2019 10:00 Český ráj všemi smysly - výstava

Na výstavě se představí tito tradiční výrobci: Břetislav Jansa – ručně vyřezávané dřevěné lžíce a mísy; Granát, d. u. v. Turnov; DobroTy z Ráje; Vesnické dobroty – Jana Kuntošová; Petr Klíma; Karel Sobotka – figurky; Iveta Dandová – výrobky z orobince; Glyptic – ryté sklo; Cínařství Ladislava Růžičková; Mýdlárna v Ráji; Ludmila Vondrová – Byliny z Ráje; představíme i držitele značky Regionální produkt Jizerské hory. Výstava je prodejní.

V rámci výstavy se uskuteční tyto workshopy: 

  9. 7. Břetislav Jansa – výroba ze dřeva

16. 7. Karel Sobotka – foukání skla u sklářského kahanu

30. 7. Mýdlárna v Ráji – výroba mýdel

 

V rámci Putování po stopách skřítka Střípka jsou v galerii pravidleně každý den organizovány tématické výtvarné dílničky.

Další workshopy a přednášky upřesníme na plakátech.

I touto výstavou vás provedou oblíbené Galerijní RADOvánky.

 

Český ráj, to jsou skalní města, hluboká údolí, vyhlídky ze skalních plošin a z vrcholů vyhaslých sopek. Český ráj, to jsou majestátné hrady, krásné zámky a tajemné zříceniny. Jsou to i kostely, roubené chalupy, zvonice, kapličky a křížky podél cest. Český ráj, to jsou i lidé, kteří se ve světě proslavili svou uměleckou tvorbou i řemeslnou zručností. I dnes zde můžete obdivovat mistrovství věhlasných šperkařů, sklářů i brusičů drahých kamenů. Příroda a místní obyvatelé v tomto čarokrásném kraji vytváří podivuhodnou harmonii, která vás okouzlí a donutí vás se sem opakovaně vracet.

Pavla Bičíková v tomto regionu žije již 30 let. Ve všech ročních obdobích, za svítání nebo se soumrakem, za sluníčka, za deště i v bouřce se vydává s fotoaparátem na svá zamilovaná místa a snaží se zachytit na fotografiích genia loci známých i méně známých míst Českého ráje.

Český ráj – známý a neznámý očima Pavly Bičíkové

„Do Českého ráje jsem se přistěhovala před 30 lety a okamžitě mne tento malebný kraj uchvátil. Na každém kroku jsem objevovala nová místa a zákoutí, která nemají v Česku a možná ani ve světě obdoby. Probudila se ve mně neutuchající touha každému kamarádovi, známému, ale i místňákovi ukázat jedinečnost tohoto území. Měla jsem velké štěstí. Naplňování této touhy mě umožnila moje nová „českorajská“ profese. Víc jak 20 let jsem se podílela se na propagaci a rozvoji cestovního ruchu. Návštěvníkům jsem přibližovala jedinečnost a neopakovatelnost našeho kraje. Časem se k tomu přidala i svou další lásku, fotografování, které jsem zcela propadla. Ve všech ročních obdobích se vydávám s fotoaparátem na svá zamilovaná místa. Možná už tisíckrát jsem stála na vršku Kozákova a opakovaně jsem zažívala údiv nad výhledy, které jsou pokaždé jiné. Někdy se Trosky, které se vypínají na čedičové skále nad krajem, koupou v paprscích zapadajícího slunce, jindy připomínají koráb plující na vlnách mlhy, která zalila celé údolí. Často zažívám velká dobrodružství ve skalních městech. Zachytit na fotografii okamžik, kdy paprsek slunečního svitu vstupuje do úzké skalní chodby a alespoň na chvíli ji nasvítí, není úplně snadné. Neopakovatelnou atmosféru pro mne mají i Podtrosecká údolí. Pokud sem přijedete těsně před svítáním, prožijete neuvěřitelné divadlo tónů a barev. Vedle ptačího štěbetání a zpěvu si při troše štěstí užijete i povalující se mlhy na hladině Vidláku nebo Věžického rybníku. A co teprve rudě nasvícené Suché skály nebo zámek Hrubá Skála při západu slunce. To jsou také silné chvilky.

Nestačí však jen mít štěstí a být v pravý okamžik na správném místě. Pro mne je důležité každé místo v Českém ráji pochopit, pomalu „navnímat“. Dát mu, i sobě, čas. Český ráj je pro mne velkou inspirací a velkou životní cestou. A to vše se snažím zachytit a předat vám na svých fotografiích.“

Pokud chcete zažít Český ráj očima Pavly Bičíkové, navštivte do 25. srpna v rámci výstavy „Český ráj všemi smysly“, její výstavu fotografií „Český ráj – známý a neznámý“.   

Zpracovávám...