Kalendář akcí

15. 02. 2019 08:00 Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec
Botanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, se v zimním období chlubí svými tropickými rostlinami, zejména orchidejemi. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice.

Nejvzácnější z orchidejí

V jedné z vitrín v horním patře skleníků přibyly letos novinky rodu Paphiopedilum. Někoho zaujmou velkokvěté multihybridy, jichž tam je bezpočet. Znalci orchidejí však ocení spíše druhy nešlechtěné a z nich právě ty zde zobrazené... Střevíčníkovci (Paphiopedilum) jsou tropické asijské orchideje a jejich kříženci. Květy prvého ze zobrazených mají dlouhé šroubovitě utvářené plátky, které jsou po otevření poupěte ještě krátké, a potom několik dní rostou do délky. Květy druhého jsou výsledkem zkřížení dvou extrémně tropických a velice vzácných druhů. Je to tedy kultivar uměle vypěstovaný; tudíž ve volné přírodě nic takového neuvidíte. Třetí střevíčníkovec je ovšem divoký druh, který roste jen na ostrůvcích u Thajska. Patří k nejvzácnějším druhům svého rodu.

Krásné jsou i orchideje rodu Lycaste. Tyto květiny rostou poměrně vysoko v horách 1 200 až 1 800 m n. m. a u nás se pěstují velmi obtížně. Zahradníci musí navíc napodobit sezonně deštivé klima tak, aby na zimu částečně opadaly listy, ale přitom aby nescvrkly pahlízy. Když se pak objeví jejich veliký květ, je to vždy radost a potvrzení zahradnického umu. Lycaste voní, každá trochu jinak. Snad vám bude vůně trochu připomínat karafiáty, další je podobná toaletnímu mýdlu s citronovým aromatem.
 

Australský Žlutokap kvete podruhé v historii

Ke květu se podruhé v historii botanické zahrady chystá žlutokap sivý. Na hnědém vřetenu květenství vyrůstají drobné bílé až krémové, silně vonící květy. Rostlina pochází z Austrálie, kde ji říkají "Black Boy", protože pod střapatými listy mívá černý, požáry ožehnutý kmen. Právě požáry stimulují růst nového olistění, bohaté kvetení a tím i množství semen. Rostlina se dožívá i 300 let.

Ve skleníku uvidíte i Agapetes hadovitý - keř rostoucí na stromech. Za vidění stojí i Netýkavka Sakerova, která roste v pralesích v Rovníkové Guineje a Kamerunu.
 

Krásné kamélie

Za exkluzivní podívanou v botanické zahradě lze označit soubor kvetoucích archaických i moderních odrůd kamélií, umístěných v pavilonu I. Nedostižnými exponáty jsou unikátní nejstarší kamélie v České republice, jež pocházejí z dob, kdy angličtí kapitáni dovezli do Evropy jako úplnou novinku kamélie z Orientu. Kromě šlechtěných odrůd pokvetou i druhy přírodní, nijak nešlechtěné.

Kromě těch, které jsou zasazeny v pavilonu natrvalo, jsou zde umisťovány také prvně rozkvétající novinky v květnících. Potěší vás drobnokvětá japonská odrůda Camellia japonica, další je Dagmar Berghoff zbarvená do růžova anebo úžasně voňavá kamélie Cinnamon Cindy.

Zpracovávám...