Kalendář akcí

11. 02. 2019 08:00 Orchideje a zimní květy v Botanické zahradě Liberec
Botanická zahrada Liberec, vědoma si vzácnosti zeleně a květů v zimním období, se v zimním období chlubí svými tropickými rostlinami, zejména orchidejemi. Jejich sbírka je nejrozsáhlejší v České republice.

Nejvzácnější z orchidejí

V jedné z vitrín v horním patře skleníků přibyly letos novinky rodu Paphiopedilum. Někoho zaujmou velkokvěté multihybridy, jichž tam je bezpočet. Znalci orchidejí však ocení spíše druhy nešlechtěné a z nich právě ty zde zobrazené... Střevíčníkovci (Paphiopedilum) jsou tropické asijské orchideje a jejich kříženci. Květy prvého ze zobrazených mají dlouhé šroubovitě utvářené plátky, které jsou po otevření poupěte ještě krátké, a potom několik dní rostou do délky. Květy druhého jsou výsledkem zkřížení dvou extrémně tropických a velice vzácných druhů. Je to tedy kultivar uměle vypěstovaný; tudíž ve volné přírodě nic takového neuvidíte. Třetí střevíčníkovec je ovšem divoký druh, který roste jen na ostrůvcích u Thajska. Patří k nejvzácnějším druhům svého rodu.

Krásné jsou i orchideje rodu Lycaste. Tyto květiny rostou poměrně vysoko v horách 1 200 až 1 800 m n. m. a u nás se pěstují velmi obtížně. Zahradníci musí navíc napodobit sezonně deštivé klima tak, aby na zimu částečně opadaly listy, ale přitom aby nescvrkly pahlízy. Když se pak objeví jejich veliký květ, je to vždy radost a potvrzení zahradnického umu. Lycaste voní, každá trochu jinak. Snad vám bude vůně trochu připomínat karafiáty, další je podobná toaletnímu mýdlu s citronovým aromatem.

Zpracovávám...