Kalendář akcí

17. 12. 2018 10:00 Vánoce na Dlaskově statku
Na závěr návštěvní sezóny připravilo Muzeum Českého ráje již tradiční výstavu, která návštěvníky uvede do přípravy a vlastní oslavy vánočních svátků v selské usedlosti. Vánočně laděná expozice bude na Dlaskově statku do konce prosince.
Expozice představí návštěvníků Dlaskova statku obyčeje, o kterých se běžně nemluví, které budou zaměřené na vdavky, zdraví či hospodářství. Těšit se můžete na svatoštěpánské obyčeje spojené s koňmi, se svěcením ovsa, potírání koní rybími šupinami pro zdraví či krmení jiných zvířat topinkami s křížem pro zdraví a mnoho dalšího.

Advent byl v dřívějších dobách časem věštění a hádání budoucnosti, a ne překvapivě nejvíce pověr se vázalo právě ke Štědrému dni. Mladé dívky si dávaly lístky se jmény chlapců pod polštář a věřily, že jméno jejich ženicha bude na prvním lístku, který ráno vytáhnou, anebo si tři dívky daly na lopatu kus chleba, a čí pes ho snědl jako první, ta se měla vdát jako první. Zapalovala se také svíčka a z kouře se usuzovalo, zda člověk zemře či ne.

To a mnoho dalšího o dřívějších obyčejích se dozvíte, když zavítáte na Dlaskův statek, který bude otevřen od 1. do 30. prosince od 9 do 16 hodin.
 
 
 

Zpracovávám...