Kalendář akcí

28. 09. 2018 10:30 VE STATKU I NA POUTI Loutkářská pouť na Dlaskově statku

LOUTKÁŘSKÁ POUŤ A DOŽÍNKOVÁ SLAVNOST NA DLASKOVĚ STATKU
Loutkářský soubor Na Židli slaví 40 let
Pátek 28. 9. 2018

Ve statku i na pouti – takový nese název letošní program, který proběhne ve svátek svatého Václava na Dlaskově statku v Dolánkách. Návštěvníci tak budou moci zhlédnout nejen pestrou přehlídku loutkářských souborů na Loutkářské pouti, ale zároveň se seznámit s obřady
a obyčeji, kterými naši předci děkovali za výdobytky úrody.  Loutkářská pouť bude oslavou 40. výročí založení Loutkářského souboru Na Židli z Turnova.

Program loutkářů doplní Dožínková slavnost, která představí velkou událost každého hospodářství. Dožínky, Dokopná či Konopická – událost pro všechny, kteří v letním a raně podzimním období sklízeli obilí, len či brambory. Dožínkové slavnosti ve starších dobách znamenaly nejen oslavu, ale také odměnu za práci. Většina obyčejů spojených s průvodem „dožínkářů“ vycházela z magického základu poděkovaní za úrodu a zajištění úrody příští. Na Dlaskově statku se návštěvníci seznámí s obyčeji, které se vázaly ke sklizni obilí, brambor nebo lnu. Ukázky obyčejů, které z našeho života již nenávratně zmizely, tak uvidíte nejen v expozici Dlaskova statku, ale představí je také folklórní soubor Šafrán z Jablonce nad Nisou. Součástí programu pro děti budou řemeslné dílny – výroba prstového maňáska, dožínková dekorace ze slámy ad.

Významnou součástí programu akce Ve statku i na pouti je Loutkářská pouť, která je oslavou 40. výročí založení Loutkářského souboru Na Židli z Turnova. Principál souboru Petr Záruba připravil pro návštěvníky bohatý program, nabitý pohádkami pro děti i dospělé.

Program Loutkářské pouti na Dlaskově statku v Dolánkách:
10.30   Loutkářský soubor Srdíčko Jičín, Bubák Kája (od 4 let, 40 min.)
12.00   Folklórní soubor Šafrán Jablonec nad Nisou – Dožínková slavnost
13.30   Loutkářský soubor Vozichet Jablonec nad Nisou – Ruda Hancvencl, V lednom lese v jednom domku (od 8 let, 30 min.)
14.30   Loutkářský soubor Šíro Lázně Bělohrad, Čertovské pohádky (od 4 let, 25 min.)
15.30   Loutkářský soubor Maminy Jaroměř, O draku Bazilíškovi (od 4 let, 35 min.)
16.30   loutkářský soubor Čmukaři Turnov, Jak se víla … (od 4 let, 20 min.)

Mezi jednotlivými pohádkami vystoupí turnovská hudební skupina Mackie Messer Klezmer Band.

Změna programu vyhrazena

Zpracovávám...