Kalendář akcí

10. 09. 2018 10:00 Od obilky ke chlebu – Mlýny a mlynáři v Pojizeří
Muzeum Českého ráje v Turnově připravilo výstavu Od obilky ke chlebu, která je věnována jednomu z nejvýznamnějších oborů lidské činnosti – mlýnům, mlynářství, životu ve mlýně i lidové slovesnosti, která je s tímto řemeslem spojena.
 
Mlynářství má v regionu Pojizeří velmi dlouhou tradici. První zmínky o větrných mlýnech pocházejí již ze 13. století. Největší rozmach větrných mlýnů se ale datuje do 15. století, kdy se stavěly hlavně mlýny dřevěné, poháněné vodou i větrem. Od 18. století pak začaly vznikat objekty mlýnů nejen ze dřeva, ale i z kamene. Při toku řeky Jizery a jejích přítocích byly mlýny nejčastěji zastoupenými technickými stavbami. Při některých z těchto staveb v průběhu 19. století vznikaly také přidružené živnosti, jako například brusírny, pily, valchy a papírny.

Zajímavé byly nejen vlastní objekty, ale i život v nich. Mlynáři byli obvykle všestrannými řemeslníky, často si mlýny stavěli sami. Na výstavě návštěvníci uvidí modely mlýnů, nářadí a nástroje spojené s tímto řemeslem – exponáty, které se podařilo zachránit z původního zařízení již zaniklých mlýnů.

Zpracovávám...