Kalendář akcí

27. 03. 2018 17:00 Ze staré školy – pozvánka na výstavu z časů kantorů, rákosek a oslovských lavic
Výstava v Domě národopisců Scheybalových v Jablonci nad Nisou vás provede malebným krajem kolem Jizery a přiblíží školní život v období první republiky.
Na výstavě jsou hojně zastoupeny kresby a texty manželů Jany a Josefa V. Scheybalových, díky nimž si můžeme i dnes dobře představit, jak vypadala venkovská škola, kde se především v zimě scházely děti z širokého okolí a jak se asi žákům pracovalo v dřevěných lavicích.

Ve spolupráci s Krkonošským muzeem v Jilemnici a Památníkem zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou je výstava doplněna i o zajímavou kolekci autentických školních pomůcek a učebnic z doby první republiky a originálních sešitů a žákovských prací.

Dobovou atmosféru dokreslují také úryvky z třídních knih nebo omluvenky: „Pane Řídící! Jak vám povědomo, minulý pátek nebylo možno od nás do školy, skrz metelici a vítr, proto sme Mařenku do školy neposlali. S pozdravem Koldovský na Tomšově.“ Za první republiky to zkrátka neměli lehké ani učitelé ani žáci, ba ani rodiče. Přijďte se sami přesvědčit!

Zpracovávám...