Kalendář akcí

08. 08. 2017 11:00 Orbis naturalis pictus

Výstavu návrhů známkových aršíků, známek a obálek ze sbírek Poštovního muzea v Praze  můžeme obdivovat prostřednictvím kreseb manželů Jaromíra a Libuše Knotkových. Ve svých kresbách zachycují svět přírody kolem nás, jeho krásu a rozmanitost.

Manželé Knotkovi jsou uznávanými umělci ve výtvarném oboru vědecké ilustrace, kterou se jim podařilo velice zdařilým způsobem převést i na známky. Ve své tvorbě spojují vědu a umění, důraz na faktickou přesnost i estetické vyznění díla. Jejich práce vynikají precizní kresbou a soustředěním na detail. Vycházejí z pečlivých příprav a studia, přičemž s největší přesností zachycují anatomické proporce a charakteristické druhové znaky zobrazovaných živočichů. Manželé Knotkovi vytvořili první společnou emisi poštovních známek v roce 1996 a od této doby každoročně vychází další autorská emise.

Podobu návrhů aršíků známek k jednotlivým emisím mohou návštěvníci porovnat se šestinásobně zmenšeným konečným výsledkem. Vystavené kresby jsou navíc doprovázené citáty autorů, kteří nám zprostředkují nový pohled do zákulisí umělecké tvorby. Zvláštní pozornost si zaslouží zejména tematický celek mapující chráněné krajinné oblasti České republiky.

Umělci se pravidelně zúčastňují ankety o nejkrásnější českou poštovní známku, kterou vyhlašuje Česká pošta a.s. Od roku 2004 byli oceněni devětkrát, z toho v roce 2010 a 2013 získali první cenu. Známku nejvyšší získali za známkový aršík Dolní Morava a Karlštejnsko.

Zpracovávám...