Kalendář akcí

28. 03. 2017 13:30 Karikatury, svaté obrázky, hrací karty, mapy, tovaryšské listy, ale i tehdejší pouliční plakáty nebo jarmareční písně… To vše sbíral a uchovával pro další generace Josef Scheybal starší. Ukázky z jeho sbírek jsou nyní k vidění v Domě manželů Scheybalových

Karikatury, svaté obrázky, hrací karty, mapy, tovaryšské listy, ale i tehdejší pouliční plakáty nebo jarmareční písně… To vše sbíral a uchovával pro další generace Josef Scheybal starší. Ukázky z jeho sbírek jsou nyní k vidění v Domě manželů Scheybalových v Jablonci nad Nisou na výstavě s názvem Příkladná píseň o mordu.

 

Výstava sběratelských zajímavostí Josefa Scheybala  je rozdělena na dvě části. Ve vstupní hale je představena celá rodina Scheybalových, která v Jablonci žila a pracovala. V Památníku vystavují zástupce bohatých sbírek např. francouzské karikatury, romantické litografie, svaté obrázky, hrací karty, mapy, stará vysvědčení nebo pouliční plakáty. Část expozice patří jarmareční písni –  tématu, které J. Scheybal intenzivně mapoval celý život. Mezi vystavenými tištěnými bulvárními písněmi najdete i tu o krutém vrahu Josefu Köglerovi, který pobýval na Jablonecku a popraven byl v Liberci. Jeho ukrutné činy byly v té době velmi proslulé, a proto vyšly jako jarmareční tisky v mnoha vydáních.

 

Výstava Příkladná píseň o mordu je v Domě manželů Scheybalových otevřená od 28. března do 20. května.

 

Tematické akce k výstavě:

4. 4. 17 hodin Vzpomínky na Josefa Scheybala st. – zahájení výstavy a beseda

11. 4. 17 hodin Josef Scheybal st. a památky zestátněné po 2. sv. válce – přednáška

18. 4. 16.30 hodin komentovaná prohlídka výstavy

 

Na výstavu i všechny akce je vstup zdarma.

Zpracovávám...