Kalendář akcí

10. 03. 2017 10:00 Masopust v Novém Boru v duchu brazilského karnevalu

Svátky radosti, pestrobarevných kostýmů, temperamentních rytmů, vybraného jídla i kulturních zážitků. To jsou oslavy masopustu v Novém Boru, které vypuknou ve čtvrtek 9. března a vyvrcholí tradičním karnevalovým průvodem městem v sobotu 11. března.


Masopustnímu veselí bude předcházet přednáška spojená s promítáním historika PhDr. Vladislava Jindry s názvem „Řemeslo má zlaté dno“. Poutavé vyprávění zejména o lidech kolem skla se uskuteční v rámci letošního 260. výročí povýšení osady Hayda (později Bor) na město ve čtvrtek 9. března od 18 hodin v Navrátilově sále.


Pátek bude nabitý kulturou. Už od 10 hodin začne v městském kině přednáška Yvonne Fričové s názvem Brasília – město – sen, která mluvené slovo doprovodí promítáním o hlavním městě Brazílie. Jeho zakladatelem byl brazilský prezident českého původu Juscelino Kubitschek, jenž na tomto projektu spolupracoval s nejlepším architektem moderní doby Oscarem Niemeyerem.

Od 18 hodin se uskuteční v městském kině vernisáž výstavy fotografií Pavla Friče a textů z připravované knihy Yvonne Fričové o hlavním městě Brazílie. Novoborský masopust každoročně přitahuje spoustu zajímavých osobností, ale také spojuje muzikanty různých žánrů. Letos přivítáme saxofonistu Felixe Slováčka, který si zahraje s bubeníky Tam Tam Batucady. Ale také poprvé spatříme brazilský smyslný párový tanec Forró. Nebude chybět ani legendární brazilská tanečnice Viviane Matheus.  Vstupenka na vernisáž platí zároveň i na následný film Neonový býk, brazilskou roadmovie přibližující svět brazilského venkova a rodea, který byl uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Páteční večer mohou návštěvníci zakončit ve foyer kina ochutnávkou brazilských specialit, jako je například pravá brazilská káva, whisky s příměsí kůry brazilských limetek, míchaný nápoj Caipirinha, sýrové bochánky Pao di queijo. Vstupenky na páteční přednášku i vernisáž je možné zakoupit v předprodejních místech společnosti Kultura Nový Bor, s.r.o. nebo on-line na www.kulturanb.cz/kino


Sobota bude patřit fantazii, pestrým kostýmům, kejklířům a recesistům. Každý, kdo má chuť se přidat k průvodu masek, je vítán.  Sraz je v 13:30 hodin u městského kina, odkud vycházíme v čele s bubeníky Tam Tam Batucady, tanečním souborem Boráček, Novoborskými mažoretkami, Kejklíři Vagabundus Colective, historickými lyžníky, Zumbou a dalšími. Na náměstí Míru dorazíme kolem 14. hodiny. Kromě hudební produkce a tanečních vystoupení mohou návštěvníci na náměstí sledovat i recesistické závody na historických lyžích, které pořádá Ski Polevsko. Máte-li doma staré „práskačky“, neváhejte a přijďte si zazávodit. Hodnotí se nejen rychlost, ale i styl a švihácký ohoz. Soutěžit můžete o hodnotné ceny. Požitkáři si nenechají určitě ujít některou z masopustních dobrot, které provoní náměstí.


„Brazilský karneval a český masopust spojují společné kořeny, datum konání, průvod masek, hudba a tanec, proto jsme se rozhodli oba tyto svátky propojit,“ vysvětluje pořadatel akce Radovan Novotný z Kultury Nový Bor, s.r.o.


Masopust i karneval se slaví čtyřicet dní před Velikonocemi a v těchto dnech by se měl držet půst. Což je zřejmé už ze samotného názvu Masopust či španělsky Carne vale. „Chceme ukázat jak společné kořeny těchto tradic, tak i rozdílné pojetí oslav v letní Brazílii a zimních Čechách. Masopust, to je loučení se starým rokem a vítání nového, ale především je to radost vyjádřená tancem a hudbou,“ dodává Radovan Novotný.


Novoborský masopust se koná pod záštitou starosty Jaromíra Dvořáka, členky rady Libereckého kraje Ing. Květy Vinklátové a Velvyslanectví Brazilské federativní republiky v Praze.

novybor

Zpracovávám...