Detail aktuality

Jan Randáček končí ve funkci ředitele Oblastní galerie v Liberci. Bude spravovat sbírky Evropského parlamentu

30.06.2020 12:09

Významný kariérní posun čeká ředitele Oblastní galerie v Liberci Jana Randáčka. Po dvanácti letech z vedení galerie odejde a vymění Liberec za Brusel. Na podzim letošního roku totiž nastoupí jako národní expert do Evropského parlamentu, konkrétně do oddělení, které spravuje uměleckou sbírku této instituce.

„Za léta ve funkci ředitele vykonal Jan Randáček pro Oblastní galerii mnoho dobrého. Vedl ji opravdu kvalitně a v souladu s aktuálními trendy v oblasti galerijnictví. Podařilo se mu zvýšit počty návštěvníků a i díky němu libereckou galerii odborníci vnímají jako jednu z nejdůležitějších v České republice. Upřímně mu za jeho práci děkujeme a přejeme hodně štěstí v novém působišti,“ prohlásil hejtman Martin Půta.

Sbírka Evropského parlamentu zahrnuje přibližně 500 uměleckých děl, většinou obrazů. Randáček se bude podílet na běžném galerijním provozu od evidence až po prezentaci a přípravu výstav. Asi největší výzvu bude představovat příprava nové akviziční strategie pro tuto sbírku.

Jan Randáček, jenž odejde k 31. říjnu, nastoupil na místo ředitele Oblastní galerie Liberec 1. června 2008. „Převzal stabilizovanou instituci s tradičně orientovaným výstavním programem. Největším problémem byl stav Liebiegova paláce, v němž tehdy galerie sídlila: nevyhovující depozitáře, nedostatečné prostory pro zaměstnance a návštěvníky i doprovodné programy,“ řekla Květa Vinklátová, členka rady kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Rozhodlo se tedy o tom, že Oblastní galerie se přestěhuje do zrekonstruované budovy bývalých městských lázní. To byl jednoznačný restart a Jan Randáček u něj nechyběl. „Přes počáteční nedůvěru se podařilo přesvědčit libereckou veřejnost o výhodnosti stěhování. Galerie získala větší výstavní prostory, zázemí pro zaměstnance a návštěvníky, krásný ateliér pro doprovodné programy a hlavně moderní a atraktivní výstavní prostory. V sousedství galerie byl také postaven nový depozitář,“ zmínila Vinklátová.

Po přestěhování zřizovatel galerie, jímž je Liberecký kraj, navýšil výrazně provozní příspěvek.  „Také toto navýšení pomáhá galerii nadále udržet vysoký standard služeb, pořádat výstavy s celorepublikovým významem nebo třeba pravidelně získávat do sbírky nová umělecká díla,“ řekla Vinklátová.

Návštěvnosti galerie se po přestěhování do lázní významně zvedla: z obvyklých 10 až 12 tisíc až na více než 40 tisíc návštěvníků za rok. Zatím nejvíce, 50.713, jich do ní zavítalo v roce 2017. V roce 2020 došlo k převodu objektu ze statutárního města Liberec na Liberecký kraj.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login