Desítky milionů z kraje pomohou muzeím, galerii i zoologické zahradě

25.01.2022 7:13

Více než 30 milionů korun z vyšších daňových příjmů kraje za loňský rok přibude v rozpočtu resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Odsouhlasila to rada kraje. Díky těmto financím se podpory dočkají kulturní instituce napříč regionem.

„Dělení hospodářského výsledku obvykle využíváme převážně pro investiční akce. Je tomu tak i v letošním roce. Zejména budeme projektovat, protože potřebujeme být připraveni pro dotační možnosti, zejména z evropských zdrojů,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Část peněz – 3,5 milionu korun – se využije na dofinancování projektové dokumentace a managementu pro metodu BIM pro plánovaný centrální depozitář krajských příspěvkových organizací v Českém Dubu. Částka 10 milionů pokryje dokončení stavební části rekonstrukce objektu Skálova čp. 72 v Turnově, který patří Muzeu Českého ráje. Tato instituce navíc obdrží 300 tisíc korun na udržovací a opravářské práce spojené s věšadlovým mostem v Bystré nad Jizerou a 700 tisíc korun na úpravu poplachového zabezpečovacího a tísňového systému pro expozici, depozitář a rekonstruovaný objekt čp. 72.

Oblastní galerie v Liberci získá na odborný posudek a projektovou dokumentaci na rekonstrukci střešního pláště a klimatizace 4 milióny korun. „Střecha nebyla před lety součástí velké rekonstrukce objektu a je třeba zjistit, zda jí zatéká či se tam sráží z nějakého důvodu voda a následně vyprojektovat nápravné řešení,“ doplnila Květa Vinklátová Krajská vědecká knihovna v Liberci plánuje opravu střechy, renovaci a výměnu vzduchotechniky a obnovu učebny. Na projektovou dokumentaci dostane 1 milion korun a 230 tisíc na obnovu vybavení serverovny.

Do Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě poputuje 700 tisíc na zpracování projektové dokumentace včetně zaměření objektu a rekonstrukce nejvíce poškozené části střechy Památníku K. H. Máchy v Doksech. Liberecká zoologická zahrada na zpracování architektonické studie na rozšíření a revizi generelu stávajícího areálu obdrží 2,7 milionu korun.

Sedm a půl milionu se využije na projekt dokončení rekonstrukce hlavní muzejní budovy Severočeského muzea v Liberci. „Tato částka zatím zůstává v rezervě odboru ekonomiky a budeme s ní nakládat až v okamžiku, kdy budeme mít v ruce aktualizovanou a odsouhlasenou architektonickou studii. Původní projekt rekonstrukce byl za cca 300 milionů korun. Tato částka se ale nakonec snížila na cca třetinu a i když byla v čase navýšena, rekonstruováno bylo pouze přízemí a první patro budovy. Zbývá tak suterén a podkroví muzea, které budou po rekonstrukci také sloužit návštěvníkům,“  říká Květa Vinklátová.