Cyklotoulky na vozíku projedou Libereckým krajem

17.10.2024 7:13

Hned na několika místech Libereckého kraje se na začátku září natáčel pořad Cyklotoulky pro hendikepované. Moderátor Vilém Dubnička a triatlonista Zbyněk Švehla, který trasu legendárního Iron Mana zvládl jen za pomocí paží, v něm zavedou diváky například do Severočeského muzea v Liberci, na zámek Lemberk nebo do Doks za Čtyřlístkem. Premiéra pořadu bude k vidění v České televizi na programu ČT sport na začátku listopadu.

„Je už řada zajímavých míst, která mohou v Libereckém kraji navštívit i hendikepovaní. Budu moc ráda, když k nám, i na základě informací z pořadu Cyklotoulky, najdou cestu,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Cyklistické putování po Libereckém kraji začíná před libereckou radnicí a pokračuje do Severočeského muzea v Liberci. Tam mimo jiné návštěvníci uvidí i expozici mechanických hudebních automatů, která představuje přístroje a zařízení, která samočinně (re)produkují hudbu. Zaujmou především řemeslným zpracováním a nápaditostí dávno již zapomenutých technických řešení.

Jen kousek od Liberce se nachází zámek Lemberk, který se stal dalším cílem a ke kterému vede Cyklostezka sv. Zdislavy. Kromě zámku, který byl původně gotický hrad byl vystavěný ve 40. letech 13. století Havlem z Lemberka, manželem svaté Zdislavy, se pořad natáčel i u Zdislaviny studánky a na Sýpce Lemberk. Barokní sýpka se v roce 2020 dočkala nových majitelů, kteří celou stavbu zpřístupňují, přičemž kladou důraz i na obsahovou stránku celého projektu: sýpka nabízí své prostory k setkávání, sdílení, vzdělávání či k výstavám. Tento projekt revitalizace objektu ocenil sám prezident Petr Pavel.

Z Lužických hor pak pořad diváky přesune k Máchovu jezeru, jehož okolní cyklostezky pro nenáročný profil vyhledává mnoho milovníků cyklistiky všech věkových kategorií. Natáčelo se i na zámku v Doksech, kde sídlí mimo jiné Turistické informační centrum s výstavní galerií, městská knihovna a muzeum Čtyřlístek.

Čekání na vydání nového dílu Cyklotoulek z Libereckého kraje si diváci a fanoušci mohou zkrátit zhlédnutím předchozích epizod na online na platformě iVysílání - https://1url.cz/51aV9.