Botanická zahrada sklidila úspěch s výstavou a vzdělává děti o vodě

05.04.2024 7:39

Velké změny přináší do botanické zahrady v Liberci jaro. Rostliny se probouzí z dlouhého zimního odpočinku, zahrada ožívá a přeměňuje se z tlumených zemitých barev do zářivě zeleného kabátku. Své první lístky již ukazují šípkové keře, kvetou dříny i kdoule. Ze země se derou na povrch také pereny i pozdější druhy cibulovin.

Hlavním tématem posledních březnových dnů byla výstava Květy jara. Pestrobarevnou podívanou připravili zaměstnanci botanické zahrady Liberec pro návštěvníky v první polovině března. „Příroda se letos probudila o mnoho dříve a v botanické zahradě, stejně jako na našich zahradách, je to vidět. Vítám, že kolegové v botanické zahradě připravili speciální výstavu, která představila pestrou časně jarní květenu. Zahrada je tu pro radost a vzdělávání návštěvníků. Mám radost, že akci uvítali a přišli,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Instalace se skládala nejen z jarních cibulovin, ale doplnily ji i kvetoucí dřeviny a další typicky jarní květy, jako jsou například macešky či primule. Vůně a barvy květin působily na návštěvníky tak intenzivně, že se někteří z nich na výstavu vraceli opakovaně. Během jejího trvání – od 8. do 25. března – do botanické zahrady zavítalo přibližně 3646 návštěvníků. Výstava sklidila úspěch i na sociálních sítích.

Botanická zahrada má také své vzdělávací oddělení nazvané Eduli. To má v nabídce nyní nově první stálý program, který se zabývá tématem vody. Prostřednictvím vzdělávacího programu Letem světem rybníkem se děti seznámí s prostorem expozice mokřadů, kde mohou díky speciálním pomůckám nahlédnout pod hladinu jezírek a poznat tak osobně obyvatele vodní říše. Mimo jiné se naučí vyrobit vlastní čističku vody, seznámí se s přirozenými procesy v přírodě, jakými jsou koloběh vody nebo čistění vody kořenovou čističkou. Zodpoví si i základní otázky komu patří voda, co se děje se špinavou vodou z našich domácností nebo jak spolu souvisí voda a počasí.

„Jak se chovat k vodě, jak s ní hospodařit, to není jen aktuální otázka, kterou teď slýcháme či o tématu čteme v médiích. Historicky byla voda považována přirozeně za základ a velice vzácnou surovinu. Podle toho s ní naši předkové nakládali. Samozřejmostí se stala snad i díky tomu, že prostě kdykoliv otočíme kohoutkem, teče, a také nejspíš proto, že byla v rozpočtech domácností marginální položkou. Ta situace se ale mění. Kromě tohoto pragmatického pohledu je tu ale pohled další, a sice velké bohatství života ve vodě. Vzdělávací program pro děti je skvělou cestou, jak je naučit pochopit a poznat vzácnou tekutinu, kterou jsme se naučili brát jako samozřejmost,“ dodala Květa Vinklátová.

Do programu se mohou školy přihlásit prostřednictvím nového rezervačního systému, který zájemci najdou na webových stránkách botanické zahrady v sekci vzdělávání. Zde je mimo jiné umístěna i nabídka letních příměstských táborů, které se budou konat ve dvou termínech, a to od 22. do 26. července a od 5. do 9. srpna. Na těchto letních botanických kempech pořadatelé pro děti chystají bohatý program, během kterého si vyzkouší různé aktivity a pokusy spojené s tématy přírody, botaniky a zahradničení.