Detail aktuality
Barokní klenot v Doksech přibližuje rybníky a básníka Máchu
Dokeský hospitálek, roubenou stavbu se šindelovou střechou a věžičkou, svého času obývali staří a práce neschopní vysloužilci z panského dvora. Od roku 1999 zde mohou návštěvníci zhlédnout dvě stálé expozice - život a dílo Karla Hynka Máchy a výstavu věnovanou tradici rybářství a rybníkářství na Českolipsku. Budovu spravuje Vlastivědné muzeum v České Lípě.
Liberecký kraj je na cenné historické budovy bohatý. „Jednou z takových památek je dům, ve kterém najdou návštěvníci Doks expozici Karla Hynka Máchy. Doporučovala bych se na místě zdržet a prohlédnout si i nedaleký nově zrekonstruovaný zámek,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Nejstarší dochovaná budova v Doksech z dob baroka, takzvaný Hospitálek na rohu ulic Komenského, Valdštejnské a Máchovy, přečkala všechny ničivé požáry města. Špitál pro nemohoucí z panského dvora nechala vystavět v roce 1669 hraběnka Marie Františka z Vrtby, druhá manželka Kryštofa Ferdinanda z Heissensteinu. Protože většina těchto středověkých i pozdější novověkých útulků pro nemocné, přestárlé a chudé měla svého špitálního kaplana, i Hospitálek se v roce 1723 dočkal své kaple s oltářem umístěné v přízemí. Jeho obyvatelé se tu tak mohli pomodlit a setkávat se ve společné místnosti.
K domku patřila poměrně velká zahrada se studnou a kůlnou. Roku 1960 byla v Hospitálku zřízena pamětní síň romantického básníka Karla Hynka Máchy, který měl k tomuto kraji vřelý vztah a nechal se jím inspirovat k napsání básně Máj. Ve dvou místnostech v přízemí sídlila do roku 1968 městská knihovna, horní část budovy využívali členové Svazku českých spisovatelů.
Další rozsáhlá rekonstrukce budovy přišla ve druhé polovině 80. let, kdy byla nově zpracována také expozice věnovaná životu a dílu tohoto básníka. Od roku 1999 jsou v budově dvě stálé expozice – kolekce Karla Hynka Máchy, který zůstane s tímto krajem navždy spjat, a výstava věnovaná rybářství a rybníkářství na Českolipsku.