Detail aktuality

ANIFILM 2021 představuje program

03.06.2021 7:41

Letošní Mezinárodní festival animovaných filmů ANIFILM proběhne v Liberci ve dnech 22. až 27. června 2021. V loňském roce se festival musel přesunout z května do října. Letos změna termínu festival zasáhla také, ale posouvá se jen o necelé dva měsíce. I to je určitý symbol toho, že situace se snad již postupně vrací do běžného stavu. Sice bude potřeba ještě dodržovat některá nezbytná opatření, ale návštěvníci festivalu budou mít konečně šanci navštívit kinosály a užít si spoustu nejrůznějších, krásných a často pozoruhodných animovaných filmů. Od těch nejnovějších až po ty již dlouho slavné, ze světových i domácích studií, od těch pro nejmenší diváky až po ty, které mohou vidět jen a pouze plnoletí. Hlavní snahou organizátorů je především to, aby se diváci mohli bezpečně setkat a užít si plánované programy Anifilmu v co největší míře, od festivalových projekcí, dílen, her, výstav až po koncerty i divadelní představení.

„Moc mě těší, že si lidé opět mohou začít užívat návštěv kulturních akcí, že se mohou setkávat. Pro organizátory je však velmi těžké odhadnout, jak zareagují návštěvníci a co se zájmem udělala téměř roční pauza. Anifilm je první letošní kulturní akcí mezinárodního formátu v našem kraji. Věřím, že jsou lidé hladoví po kulturních zážitcích, že přijdou a ocení bohatý program, který jim organizátoři nabídnou. Osobně se moc těším,“ říká náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu Květa Vinklátová.

Mezinárodní festivalové soutěže proběhnou v tradičních kategoriích celovečerních, krátkých a studentských filmů, tyto tři sekce pak doplňují soutěže abstraktní a nenarativní animace, videoklipů, virtuální reality a počítačových her.

Česká animovaná tvorba se v mezinárodních soutěžích rozhodně neztrácí: vždyť jen v prestižní soutěži celovečerních animovaných filmů se představí hned dva z celkem deseti soutěžících filmů. Českou premiéru v této kategorii bude mít film Myši patří do nebe režijního dua Denisa Grimmová a Jan Bubeníček a druhým pak je film Barevný sen Jana Baleje. V soutěži je doprovodí osm dalších celovečerních filmů, mezi nimiž nebudou chybět například oscarový kandidát Vlkochodci  z irského studia Cartoon Saloon, dobrodružství Malého upírka od známého francouzského kreslíře Joanna Sfara, biografický Josep o katalánském umělci Josepu Bartolím a film nezávislého amerického animátora Dashe Shawa Kryptozoo.

Neméně zajímavá soutěž krátkých filmů letos nabídne 38 snímků, jimž i v dnešní nelehké době nechybí humor, i když často ironický, absurdní či černý. Patří mezi ně například Comeback Vladimira Leschiova či Jde o umění od Joanny Quinn. Mezi 32 vybraných studentských filmů se probojovaly i čtyři české, které potvrzují vzestup naší animace: Hrůza v tónu gramofonu studentů ze zlínské UTB a tři snímky z pražské FAMU: Rudé botyJsme si o smrt blíž a Mraveniště. Světová i česká animační špička se představí i v kategoriích videoklipů a abstraktní a nenarativní animace, VR filmů a počítačových her. Proběhne také tradiční soutěž národní animované tvorby – Český obzor. Ve festivalových porotách zasednou přední tvůrci i odborníci na animovanou tvorbu, z nichž většina se divákům představí i ve vlastním, samostatném programu.

Přehled všech soutěžních filmů v jednotlivých kategoriích najdete ZDE.

Informace o soutěžních porotách jsou ZDE

Letošní hlavní nesoutěžní filmový program má název Planeta A a zaměří se na celý náš svět. Země a zdejší život v jeho mnoha podobách a prostředích si totiž nezadají s fantaskními světy, které jsou obzvlášť pro médium animovaného filmu tak typické. Téma přírody a životního prostředí je nedílnou součástí našich každodenních životů, je stále aktuálnější a stejně silně již nějakou dobu rezonuje i animovanou tvorbou. Díky svým téměř neomezeným možnostem nabízí animace mnohem širší a lákavější pojetí fenoménu života na Zemi, než jak jsme zvyklí jej vídat v hrané či dokumentární tvorbě. V pestrém výběru celovečerních a krátkých snímků se setkají výpovědi o reálných problémech, cesty vesmírem i návraty do hluboké minulosti, které doplní filmy oslavující přírodu a život na Zemi, ale někoho možná překvapí i parodie a ironické až podvratné filmy. Mezi celovečerními filmy z této sekce nemůžou chybět filmy Chlapec a světPrincezna Mononoke nebo Vall-I. A jak různorodé krátké filmy se tomuto tématu věnují, naznačují některé názvy jejich pásem: Darwin si vzal dovolenouZpátky na stromyAntropocénJsem sice jenom dítě… a Orgiastic Hyper-Trash. Program Planeta A se mimo své filmové sekce prolne i do projekcí pro děti a mládež a nevyhnou se mu ani oblíbené půlnoční programy.

Schopnost animace vyjádřit i nejjemnější nuance vnitřního světa člověka nebo vytvořit svět zcela nový a jedinečným způsobem tak přiblížit komplexní lidskou zkušenost se představí v programu Queer animace. Výběr této tvorby přiblíží dva bloky krátkých filmů z nejrůznějších zemí a celovečerní snímek Tokijští kmotři režiséra Satošiho Kona.

Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu si v roce 2021 od Anifilmu převezme jeho pravidelný návštěvník profesor Edgar Dutka. Historii, ale i současnost české animace si lze bez jeho osobnosti představit jen stěží. Dlouholetý dramaturg Krátkého filmu, autor desítek scénářů k legendárním snímkům, spisovatel, režisér a také výrazný pedagog, který ovlivnil řadu tvůrců animovaného filmu. Návštěvníci festivalu se můžou těšit na průřez jeho animovanou tvorbou i na prezentaci rozpracovaného celovečerního filmu Golem, na němž spolupracuje s Jiřím Bartou.

Součástí Anifilmu je pochopitelně oblíbený bohatý program pro děti a to nejen v pro ně přímo určené sekci Animo. Nejmenší i větší diváci si mohou užít soutěžní celovečerní filmy, dětskou tvorbu oceněného Edgara Dutky včetně celovečerního filmu Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? či večerníčkovou tvorbu včetně oceňovaného seriálu Mlsné medvědí příběhy. V sekci Narozen v Liberci festival letos připomene tvorbu režiséra Michala Žabky.

Tradiční Bilance má letos trochu problém. Kina byla většinou uzavřená a tak se uplynulý rok jen obtížně bilancuje. A tak se představí jeden z posledních „předpandemických“ filmů Ježek Sonic a na něj naváže jeden z prvních filmů, který se v otevřených kinech představí. Tím je Oscarem oceněná Duše ze studia Pixar.

V rámci festivalového industry programu mimo jiné režisér a producent Petr Oukropec představí svůj celovečerní kombinovaný film Mazel a tajemství lesa a film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad. Animátor, výtvarník a herní designér Jaromír Plachý představí svou novou psychedelickou hororovou hru Happy Game, která vzniká pod hlavičkou nezávislého studia Amanita Design. Producent Vladimír Lhoták, scenárista a dramaturg Edgar Dutka spolu s režisérem Jiřím Bartou budou v rámci programu Work in Progress prezentovat svůj připravovaný celovečerní film Golem a naváže na ně režisér Aurel Klimt s projektem Mloci podle známé knižní předlohy Karla Čapka Válka s mloky. Jedním z porotců festivalové soutěže je Milan Cais, známý především díky kapele Tata Bojs. Na festivalu v rámci své masterclass přiblíží svůj přístup k výtvarné a audiovizuální tvorbě.

Dílny animace jsou vyhledávané workshopy, kde si děti pod vedením lektorů mohou vytvořit animovaný film, popřípadě vyzkoušet práci zvukového mistra. Festival nabídne také prostor pro prezentaci a hraní soutěžních her a pro projekty virtuální reality, jež si diváci mohou vyzkoušet v Game a VR zóně. Chybět nebudou ani výstavy a koncerty.

Vizuál letošního Anifilmu pochází z dílny moravsko-izraelské animátorské dvojice Elišky a Lee Ozových (studio Oz Animation). Jejich tvorbu již mnozí znají i díky Anifilmu. Z toho posledního si odnesli cenu za nejlepší český videoklip.

Letošní ceny pro vítěze, Animorphy, jsou opět křišťálové. Dali si na nich záležet skláři největšího výrobce českého křišťálu – Preciosy. Animorpha je dokonale nedokonalá. Každá trofej pro jednotlivé vítěze je jiná, úmyslně jiná – stejně jako jednotliví vítězové, kteří ji získají. Celá trofej je vyrobená ručně. Samotné tělo trofeje i pestrá směs křišťálových kamenů uvnitř je výsledkem šikovnosti sklářů Preciosy. Každé křišťálové trofeje – Animorphy – se během její výroby postupně dotklo 23 párů šikovných rukou, aby nakonec doputovala všem vítězům jednotlivých kategorií. Barevná kompozice Animorphy opět dokonale ladí s letošní barevností Anifilmu a křišťál rafinovaně odkazuje na místo jeho pořádání – Křišťálové údolí.

Centrem festivalu bude opět liberecký zámek, kam by měly směřovat první kroky každého návštěvníka Anifilmu.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace
Login