Aktuality

15. 6. 2020

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě chystá výstavu palných zbraní

Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě chystá výstavu palných zbraní

 

Během letoška se rekonstruuje Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.  Expozice a výstavní sály budovy kláštera jsou proto  pro návštěvníky uzavřené. Právě pro tuto sezonu se zaměstnanci muzea rozhodli využít jediného prostoru v areálu kláštera, kterého se práce nedotknou - ambitu - k představení další velice rozsáhlé a zajímavé oborové skupiny muzejní sbírky: palných zbraní.

Expozice obsahuje celkem 342 zbraní rozdělených do dvou oborových skupin: uměleckohistorické, která obnáší 306 palných zbraní z období od 16. do 19. století, a technické, jež čítá 36 novodobých palných zbraní z konce 19. a z 20. století.  

„Podle druhů zbraní je ve sbírce uloženo 259 pušek (včetně 15 jejich fragmentů), 75 pistolí a revolverů, 7 samopalů a útočných pušek a 1 kulomet. V početně nejsilnější skupině pušek tvoří hlavní část pušky perkusní, poté křesadlové, kolečkové a pušky na jednotný náboj včetně opakovacích. Jsou zde zastoupeny pušky lovecké i vojenské, terčovnice a několik vzduchovek,“ zmínil ředitel muzea Zdeněk Vitáček.

Výstava představí například exponát ze 17. století s perkusním systémem z 19. století, zbraň složenou z komponentů tří až čtyř jiných zbraní, pytlačky vyrobené zkrácením hlavně či pažby, stejně jako podomácku vyrobené kousky.

„Při výběru exponátů pro výstavu jsme se od počátku nechtěli držet zásady vystavit takzvaně katalogové kousky konkrétních modelů a vzorů tak, jak byly ve své době vyrobeny a jak jsou většinou prezentovány v literatuře, specializovaných muzeích a výstavách. Představujeme naši obsáhlou sbírku palných zbraní v autentické podobě, v níž se dochovaly do dnešních dnů,“ řekl  Vitáček.

K vidění však nebudou pouze zbraně, ale také historické terče nebo lovecké trofeje. K příležitosti výstavy byl vydán 150 stránkový katalog s 818 barevnými  fotografiemi zbraní, jejich  detailů a značek, které nemusí být na první pohled patrné. Katalog je možné zakoupit přímo na výstavě nebo ho lze objednat na stránkách muzea.

Výstava bude otevřena od 1. červencea navštívit ji lze do 15. listopadu.

zpět na seznam

Zpracovávám...